İşgücü maliyeti arttı

İşgücü maliyeti arttı
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras tarafından verilen bilgilere göre en yüksek finans ve sigorta K (Finans ve sigorta faaliyetleri) sektörü, 6 bin 418 lira ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu.

DİYARBAKIR - TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras tarafından verilen bilgilere göre en yüksek finans ve sigorta K (Finans ve sigorta faaliyetleri) sektörü, 6 bin 418 lira ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü, 6 bin 32 lira ile J (Bilgi ve iletişim) ve 5 bin 546 lira ile D (Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektörleri izledi. N (İdari ve destek hizmet faaliyetleri) sektörü ise bin 716 lira ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en düşük olduğu sektör oldu. Bu sektörü bin 874 lira ile F (İnşaat) ve bin 907 lira ile I (Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) sektörleri takip etti.

Ücret ödemelerinin payı yüzde 76,6


Ücret ödemelerinin işgücü maliyeti içindeki payı yüzde 76,6 oldu. Ücret ödemelerini yüzde 15,7 ile sosyal güvenlik ödemeleri takip ederken, ücretli çalışanlara yapılan diğer ödemelerin payı yüzde 7,2, diğer işgücü maliyetlerinin payı ise yüzde 0,5 olarak gerçekleşti. Çalışılan süreler için yapılan ödemeler yüzde 82,5’lik oranla kazanç bileşenleri içinde en büyük paya sahip oldu. Çalışılmayan süreler için yapılan ödemelerin oranı yüzde 8,9 olarak gerçekleşirken, düzensiz ödemelerin oranı yüzde 6,3 olarak gerçekleşti. Ayni yardım ödemelerinin kazanç içindeki payı ise yüzde 2,1 iken tasarruf sandıklarına yapılan ödemelerin payı yüzde 0,2 oldu. Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük paya yüzde 82,4’lük oranla zorunlu sosyal güvenlik ödemeleri sahip olurken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin oranı yüzde 1,7, kıdem ve ihbar tazminatı ödemelerinin oranı yüzde 14,1, diğer sosyal güvenlik ödemelerinin oranı ise yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.
 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.