Karagöz’den bankalara kredi tepkisi

Karagöz’den bankalara kredi tepkisi

Diyarbakırlı iş insanı Musa Karagöz, kent ekonomisini ele aldı. Karagöz, “Piyasa değeri 4-4,5 milyon olan bir daireye bankalarımız bunu 1-1,5 milyon gibi komik bir rakamla kredi veriyor.

TİGRİS HABER - Diyarbakırlı iş insanı Musa Karagöz, kent ekonomisini ele aldı. Karagöz, “Piyasa değeri 4-4,5 milyon olan bir daireye bankalarımız bunu 1-1,5 milyon gibi komik bir rakamla kredi veriyor. Ekspertize değeri 3 milyon olan bir daireye 800 bin, 1 milyon gibi bir değer veriyor” dedi.

İş insanı Musa Karagöz, Diyarbakır’da iş dünyasının paramparça olduğunu, yerel dinamiklerin bir araya gelemediği değerlendirmesinde bulundu. Durumun Diyarbakır için iyi bir imaj olmadığını ve bununla birlikte projelerin geliştirilmediğini ifade eden Karagöz, “Bu, bağlamda mağdur olan yine esnaf. Ticaret yapan sanayicimiz olsun, küçük, orta, büyük esnafımız olsun direkt etkileniyor. Bu durumu şehrin dinamiklerini bir araya getirerek turizm, inşaat, tarım, işsizlik, esnafın mağduriyeti olsun; isterim ki hepsini bir araya gelip konuşalım. Diyarbakır’ımıza ne yapabiliriz noktasında herkesin fikrini alarak daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz. Diyarbakır’ın bir marka yolunda gitmesi için her şey mümkün, her şey var. İş dünyası, STK’lar, siyasi partiler herkes görüşünü bir kenara bırakıp bir araya gelip çözüm noktasında ne yapabiliriz diye istişareler sonucunda kenti cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi tekrar ayağa kaldırarak bu kentte hayırlı işler yapabiliriz” dedi.

“Ekspertize değeri 3 milyon olan bir daireye 800 bin, 1 milyon gibi bir değer veriyor”

Kenttin bir araya gelme kültürü olduğunu ama son yıllarda bunun becerilmediğini aktaran Karagöz, “Bunu başarmak için bu taşın altına elimizi değil, gövdemizi bırakacağız. Bir esnaf, vatandaş, memur, bir ev almak istiyor. Piyasa değeri 4-4,5 milyon olan bir daireye bankalarımız bunu 1-1,5 milyon gibi komik bir rakamla kredi veriyor. Ekspertize değeri 3 milyon olan bir daireye 800 bin, 1 milyon gibi bir değer veriyor. Birçok ilde iş yapıyorum. Görüyorum bu sadece bariz Diyarbakır’da bir malın değeri bu kadar mı düşürülür? Emlak değerini çok kırıyorlar. Bunu çözmek lazım. Bu konuda da kentimiz göz ardı ediliyor. Bunu bize anlatmaları lazım. Esnaftan, vatandaşa, sanayiciden her kesime kadar ciddi bir mağduriyet söz konusu” ifadelerinde bulundu.

Devamında iş insanı Musa Karagöz;

“Ev sahibi olmayan vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları için İnşaat sektöründeki firmalarımızın devletinde desteğini alarak hazine arazilerinde uygun kredilerle kooperatif usulü olarak vatandaşlarımızı ev sahibi yapabiliriz. Burada belediyelere de iş düşmektedir. Tarıma elverişsiz arazilerin yapılaşması önemlidir. İmar planında sadece konut alanı olarak açılması daha uygun olacaktır.

Sanayiciye küçük yatırımcıya kobilere esnafın krediye uygun ve düşük faiz ve uzun vadeli krediler verilmeli krediye ulaşmada kolaylıklar sağlanmalı sicili temiz olan olmayan herkese kolaylıklar sağlanmalı ve bu bölgeye pozitif ayrımcılık yapılmalı krediye rahat ulaşan zaten alabiliyor önemli olan herkes rahat krediye ulaşabilsin ve küçük esnafa 100 bin TL ile 250 bin TL arasında faizsiz ve bir yıl ödemesiz 2 yıl içinde ödemeli kredi sağlanmalı bu durum ekonomiye can simidi olacaktır. “ önerilerinde bulundu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.