1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Kayyum protestolarında 27. gün
Kayyum protestolarında 27. gün

Kayyum protestolarında 27. gün

Dünya Dama Şampiyonu Demokrasi Nöbeti’ne katıldı. Bugün 27’nci gününe giren oturma eyleminde konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, “Hızla yıkılan bu siyasi iktidarın kayyum ataması, AKP yıkımının göstergesidir” dedi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara tepki olarak başlayan Demokrasi Nöbeti, 27’nci gününde Lise Caddesi’nde devam etti. Nöbetin tutulduğu nokta polis bariyerleriyle çevrildi. HDP’li milletvekili ve çok sayıda yurttaşın katıldığı nöbet, slogan ve alkışlarla başladı. Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın nöbete katılmasıyla, yurttaşlar “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Bugünkü nöbete, Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu bileşeni Kiği, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYYDER) yöneticileri, Türk Mimar ve Mühendisler Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ve yöneticileri, Dersim Akpazar Beldesi Eşbaşkanı Orhan Çelebi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Van Temsilcisi Baran Karakoyun katıldı.

hh-012.jpg

'YANLIŞTAN DERHAL DÖNÜLSÜN'

 

Nöbette konuşan Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu bileşeni KAYYDER Eşbaşkanı Tuncay Gökçe, halkın iradesine atanan kayyumu kabul etmeyeceğini belirterek, "Halkın iradesini geri verin. Dün 'Seçimle gelen seçimle gider' diyenler, bir halkı yok sayarak kayyum atadı. Bu yanlıştan derhal dönülsün" dedi.

 

Kürdistani partiler adına konuşan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sedat Doğan, "Doğamıza, dilimize, kültürümüze kayyum atanmış durumda. ‘Kandil’e para gönderildi’ deniliyor. Bu ne zaman deniliyor? 1 Nisan'da, seçimlerin üzerinden 24 saat geçmeden biz bu parayı nereden bulmuş olabiliriz?" diye sordu.

 

'KAYYUM ATANMASI YIKIMIN GÖSTERGESİ'

Dersim'in Akpazar (Per) Beldesi Eşbaşkanı Orhan Çelebi ise, AK Parti'nin halkın iradesine kayyum atadığını belirterek, buna karşı süren direnişle dayanışma içinde olma çağrısında bulundu.

 

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek de, "Hızla yıkılan bu siyasi iktidarın kayyum ataması, AKP yıkımının göstergesidir. Solcular, sosyalistler, devrimciler olarak bir araya gelip bu irade tanımayanlara cevap olalım" diyerek, dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi.

DÜNYA DAMA ŞAMPİYONU DA NÖBETTE

Daha sonra Dünya Dama Şampiyonu Diyarbakırlı Nihat Aydın, DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’ya plaket ve bir kitap hediye etti. Kuveyt'te gerçekleştirilen 7 ülkeden yaklaşık 50 kişinin katıldığı turnuvada şampiyon olan Aydın, Mızraklı’nın tekrardan görevine iade edilmesini talep etti.

Nöbet, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu. (Kaynak: MA)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.