1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. KENT TURİZİMİ MASAYA YATIRILDI
KENT TURİZİMİ MASAYA YATIRILDI

KENT TURİZİMİ MASAYA YATIRILDI

Diyarbakır’ın turizm sektöründeki sorunlar ‘’Akademi İle Turizm Paydaşları Bir Araya Geliyor’’ çalıştayı ile masaya yatırıldı.

A+A-

 

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin Koordinatörlüğünde Valilik,  Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB, TURSAB, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı ve birçok Sivil Toplum Örgütünün destekleri ile ‘’Akademi İle Turizm Paydaşları Bir Araya Geliyor’’ çalıştayı Dicle Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen Çalıştayın açılışına Diyarbakır İl Vali Yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tahsin Kılıçoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Turizm Komisyonu Başkanı Aladdin Tan, Başkan Yardımcısı M.Ali Deniz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Hasan Maral, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve sosyal işler Daire Başkanı Ali Fuat Eker, TURSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl,DTSO Genelsekreteri Ferdani Gökdere, İl Müftüsü Burhan İşleyen, Diyarbakır Turizm Platformu Üyeleri,Akademisyenler ve Üniversite Öğrencileri katıldı.

-ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BELİRLENECEK-

Konferansın açılışında konuşan Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü Doç.Dr.Bahar Burtan Doğan,Gerek tarihi ve stratejik konumu,gerekse de doğal ve modern çağın getirdiği turizm kaynakları açısından zengin olmasına rağmen Diyarbakır’ın turizm sektöründe hak ettiği yere gelmemesinin nedenlerini ortaya koymak ve kısa ve orta vadede belirlenecek çözüm önerilerine ışık tutmak istediklerini söyledi.

-TEDAVİ YÖNTEMİ BELİRLENECEK-

Doğan;’’Tarih ve Kültür Zengini olan Diyarbakır’ın bu eşsiz avantajlarının ortaya koyarak şehrin daha da gelişmesi, bu kentte yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini,sosyal ve ekonomik durumlarını dahada iyiye götürülmesi ve istihdamın artırılması yoluna kanalize edilmesi gerekmektedir.Bu gün bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm sektörü,burada yapılacak teşhis ve tespitler ile ortaya konulacak tedavi önerilerinin Diyarbakır’ımızın makus talihinin yenilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum’’dedi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Prof.Dr. Muhterem Tuna, Prof Dr.Esra Siverekli, Prof.Dr.Derman Küçükaltan tarafından ilk olarak panel düzenlendi.Düzenlenen panelin ardından İnanç, Sağlık,Gastronomi ve Kültür Turizm olmak üzere dört gurup halinde çalıştaya başlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.