Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş doğru söylüyor

Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş doğru söylüyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşme çağrısına yanıt veren Demirtaş’a teşekkür ederek, “Doğru söylüyor. Biz mutlaka ama mutlaka bir gelecek inşa etmeliyiz ve beraber inşa etmeliyiz. Bu ülke bizim yerimiz” dedi.

TİGRİS HABER - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Allah’ın izniyle iktidar olacağız

Zam yapılmayan hiçbir şey yok. Peki bu kadar zammın nedeni nedir? Faiz midir? Dolar kurundaki yükselişin nedeni faiz midir? Esnafın, çiftçinin, vatandaşın bankalardan çektiği kredinin faizini indirdiniz mi? Merkez Bankası indirdi ama bankalarda aynı duruyor. Ekonomiyi düzeltirsen faiz zaten kendiliğinden düşer. Ekonomiyi düzeltmek istiyorsanız önce üretim, üretim, üretim. Üretemiyor vatandaş.  Allah'ın izniyle iktidar olacağız. Çiftçinin de esnafın da faizi sileceğim. Niye silmiyorsun?

Faiz düşecek kararını Erdoğan veriyor

(EYT'yi çıkaracak mısınız?) O da çıkacak. Türk Lirası eriyor. Cumhuriyet kurulduktan sonra çıkarılan kanunlardan biri de Türk parasının değerini koruma kanunudur. Türk parasının değeri mi kaldı?

Merkez Bankası Başkanı'na, "Bu kurum bağımsızlıktır. Bu kurumun kendi kültürü vardır. Merkez Bankalı olmak farklı bir şeydir" dedim. Başkan bize "bağımsız olduğunu" söyledi. Faiz düşecek kararını Erdoğan veriyor. Kapatın Merkez Bankası'nı.

Asgari ücret hazırlığı yapıyoruz

(Belediye başkanlarınıza asgari ücret talimatı verecek misiniz?) Hazırlık yapıyoruz. Bir görüşü beyan etmeden önce beyanat yapıyoruz. Onlardan yanıt gelir. İşi olgunlaştırdıktan sonra kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Devlet Bahçeli’nin açıklamaları

Sayın Bahçeli uzun yıllardır Türk siyasetinde olan birisi. Böyle bir olayı araştırmadan doğrudan Mansur Yavaş'ı hedef alıp onu suçlaması doğru değil. Alparslan Türkeş'i anma töreni var, ailesi düzenliyor. Kur'an tilaveti sırasında bu baskın yapılıyor. Bunu da halkımızın bilmesini isterim. İnsanlar orada Alparslan Türkeş'i anıyorlar.

Helalleşme çağrısı ve yankıları

Geçmişte büyük yaralarımız var. Siyasetçiler bazen bu yaraları deşiyorlar ve bunun üzerinden siyaset yapıyorlar. Bu, bizim geleceğe güvenle bakmamızı engelliyor. Ben diyorum ki: Oturuyorum helalleşelim. Bu tür şeyler olmasın bir daha. Geçmişi evet unutmayalım. Hatalar, eksikler varsa telafi edelim. Oturup helalleşelim ama geleceğe bakalım. Bütün umudum, beklentim daha güzel bir geleceği inşa etmek. Eksiğimiz, yanlışımız var. Bunu da açık yüreklilikle söyleyeceğiz. Hatadan dönmek bir erdemdir.

(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın helalleşme yanıtı) Helalleşmek tek taraflı olmuyor. İki taraflı olması lazım. Siz Türk Lirası'nın değerini düşürüyorsanız, sizi eleştirmek benim en doğal hakkımdır. Eleştiri ayrı şey.

HDP’li Demirtaş’a teşekkür

(Demirtaş'ın açıklaması) Teşekkür ederim. Doğruyu görüyor Selahattin Bey. Biz mutlaka ama mutlaka bir gelecek inşa etmeliyiz ve beraber inşa etmeliyiz. Bu ülke bizim yerimiz. Gidecek yerimiz yok. Siz bu ülkede güzel bir gelecek inşa etmek istiyorsanız geçmiş yaraları kanatmamanız lazım.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin var olan sorunlarını çözme noktasında düşüncelerini ifade ediyor. Bu sorunlar kavgayla değil, mantıkla çözülür.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı

Cumhur İttifakı adayını belirledi. Millet İttifakı'nda demokrasi var. Henüz bu konuyu konuşmuş değiliz. Konuşulmamış bir konuyu benim dillendirmem doğru olmaz.  Güçlendirilmiş parlamenter sistemi topluma anlatmamız lazım. Ekonomiyi nasıl düzeltiriz, bu konuda da çalışmalar var. Biz bir araya geleceğiz, hem adayımızı belirleyeceğiz hem de demokrasiyi nasıl geliştireceğiz, liyakat olacak...

Sayın Merkel, liderler toplantısına gitti, giderken yanına kendisinden sonra başbakan olacak kişiyi götürdü. Almanya işte bu yüzden güçlü. Biz ne yapıyoruz? Sabahtan akşama kadar hakaret. Mantıksız kavgalarla, dövüşlerle gidiyoruz.

CHP’nin miting kararı

Mersin'de güzel şeyler söyleyeceğim. Umutsuzluğu topluma aşılamak gibi bir anlayışım yok. (Kaynak: Haber7)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.