Kira zamları serbest piyasaya bırakıldı: Yılda 2 kere zam geliyor

Kira zamları serbest piyasaya bırakıldı: Yılda 2 kere zam geliyor
Yıllardır uygulanan yüzde 25 kira zam sınırı Temmuz ayından itibaren kalkacak. Bu değişiklikle birlikte ev sahipleri, kira zamlarını enflasyona göre belirleyebilecekler.

TİGRİS HABER - Kira sorunuyla ilgili yeni düzenlemeler ve ev sahiplerinin uygulamalarıyla ilgili detaylar şu şekilde:

Ev sahiplerinin yaklaşımı

Bazı ev sahipleri, mevcut enflasyon oranlarını yetersiz buluyor ve kiralara yüzde 60'ları aşan zamlar yapmaya başlamış durumda. Ancak hukukçular, kira sözleşmelerinde yıllık enflasyon oranının baz alınması gerektiğini vurgulayarak, bu oranın üzerinde yapılan zamların yasal olmadığını belirtiyor.

Kiracıların hakları

Kiracılar, anlaşmazlık durumunda mahkemeye başvurarak haksız kira zamlarına karşı korunma sağlayabilirler. Yeni düzenlemeyle birlikte kira artışları serbest piyasa koşullarına bırakılmış gibi görünse de, yıllık enflasyon oranının üzerindeki zamlar yasal olarak geçerli değil.

Yılda çift zam

Bazı ev sahipleri, kira sözleşmelerini 6 aylık dönemlerle yenileterek yılda iki kez zam yapma yoluna gidiyor. Bu durum, kiracılar için ek mali yük ve belirsizlik anlamına geliyor. Hukuki olarak bu tür kısa süreli kontratlarla yılda çift zam yapılması yasal olmayabilir, ancak bazı ev sahipleri bu yöntemi kullanmaktadır.

Kira düzenlemelerindeki bu değişiklikler kiracılar için ekonomik açıdan zorlu bir süreci işaret ediyor. Hukuki haklarını koruyarak, anlaşmazlık durumlarında mahkeme yolunu kullanarak kiracılar haklarını savunabilirler. Ev sahipleri ise yeni düzenlemelerle birlikte kira artışlarını dikkatli bir şekilde planlamak durumundadır.

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.