Kiracıların vay haline!

Kiracıların vay haline!
Ev ve işyeri sahipleri 10 yıllık kiracısını Temmuz 2014'te gerekçe göstermeden çıkarabilecek.

Haber/Foto: Gencer ARPACI

DİYARBAKIR - Tahliye davalarının çoğalacağı bu yıl, dükkân ve mağaza kiraları yükselecek, noterlerin iş yükü artacak. Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı. Çünkü Temmuz 2012'de değiştirilen yeni borçlar Kanunu’nun 347. maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014'te devreye girecek. Edinilen bilgilere göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.
 

Yaz döneminin kiracılar açısından çok sıcak geçeceğini söyleyen emlakçiler "Uzun süre kira artışı olmayan ve raiç bedelin çok altında kiralamaların olduğu bölgelerde tahliye bombardımanı üzerimize doğru hızla geliyor. Ev sahipleri şimdiden tahliye işleri için hazırlık yapmaya başladı" dedi.

Kiracısını çıkarmak isteyen mal sahibi 3 ay önce noterden ihtarname göndererek kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını ve tahliye istediğini beyan edebilecek. Kiracı 10'uncu yılın sonunda çıkmazsa mal sahibi tahliye davası açacak. Tahliye işlemleri de kolaylaşacak. Yasa avukat ve noterlerde iş hacmini de artıracak.


Söz konusu yasadan daha çok dükkân ve mağazaların etkileneceğini dile getiren emlak uzmanları. 10 yıldır aynı evde oturan kişilerin kirasını düzenli ödüyorsa mal sahibiyle anlaşacağını aktaran emlakçi Ali Dundar; "Bence yasa sadece ev sahibinin haklarını korumaya yöneliktir. Kiracı mağdur oluyorsa biz bunu doğru bulmuyoruz. İşyerleri için durum farklı bu tip yerlerde kira pazarlıkları artacak, fiyatlar yükselecek" diye konuştu.
Dükkân ve mağazalarda uzun dönemli kiralamalar yaptığını belirten bazı emlakçiler ise mal sahiplerinin tahliyeden ziyade anlaşma yöntemini seçeceğini aktardı. Aksi takdirde mal sahibinin kendisine zarar vereceğine dikkat çeken emlakçi Burhan Kafadar; " Ben tüketicinin hakkından çok ev sahibi yanında olan bir insanım ama ev sahibi tahliye ederse yerine kiracı bulmakta zorlanır.  Bu nedenle tahliye olacağını sanmıyoruz. Ama kira pazarlıkları hızlanacaktır. Bir dönem kiraların çok düşük olduğu ama zamanla bölgenin gelişmesiyle değerlenen bölgelerdeki gayrimenkullerde pazarlığın daha yoğun olacağını öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.