Kuraklık Munzur Çayı'nı da etkiledi

Kuraklık Munzur Çayı'nı da etkiledi
Tunceli'deki Munzur Çayı'nın su seviyesi, bölgenin bugünlerde mevsim normallerinin altında yağış alması nedeniyle düştü.

DSİ Şube Müdürü Şahin Atik, "Munzur dağlarında, çayımızı ve yer altı sularımızı bahar aylarında besleyecek kar yok. En acıklı durum o” dedi.

 

TUNCELİ'deki Munzur Çayı'nın su seviyesi, bölgenin bugünlerde mevsim normallerinin altında yağış alması nedeniyle düştü.

Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü 93. Şube Müdürü Şahin Atik, Munzur Çayı kıyısında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Munzur Çayı'nda debinin son yılların en düşük seviyesinde olduğunu belirterek, "Son 5 yılın verilerini değerlendirdiğimizde, 17 Şubat 2010'da Munzur'un ortalama debisi 108,76, 2011'de 31,71, 2012'de 30,23, 2013'te 57,19 metreküp/saniye iken 17 Şubat 2014'te 24,64 metreküp/saniyeye kadar düşmüştür. Uzunçayır Barajındaki minimum işletme kodumuz ise 885'ken, şu anda su seviyemiz 885,26'dır. Yani gölde elektrik üretiminde kullanabileceğimiz 26 santimetre suyumuz vardır" dedi.

Munzur Çayı'nın yıllık ortalama debisinin 90 metreküp/saniye olduğunu dile getiren Atik, yağış olmaması durumunda bu yıl rakamın 50-60 metreküp/saniyeye kadar düşebileceğini belirtti.  Atik, önceki yıllarda şubat ayında Munzur dağlarının zirvesinde 2-3 metre kalınlığında kar olduğunu, bu sene ise bölgede 15-20 santimetre kar bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Belki zaman zaman bu mevsimde Munzur'un suyu düşmüş olabilir ama dağlarımızda kar vardı. Şu anda Munzur dağlarında, çayımızı ve yer altı sularımızı bahar aylarında besleyecek kar yok. En acıklı durum o. Eğer kar yağmazsa biz bunun etkilerini mayıs ayından sonra göreceğiz. Bu, eylül, ekim aylarına kadar olan sürede çok ciddi sorunlar yaşayacağımız anlamındadır."

Kuraklığın bölgedeki su kaynaklarını etkileyeceğini belirten Atik, "Ovacık ve Pülümür çayları ile diğer çaylar, Uzunçayır Barajı'nı, akabinde Keban Barajı'nı, Karakaya ve Atatürk barajlarını besleyen kaynaklardır. Dolayısıyla bu durum, sadece ilimiz için değil, özellikle Güneydoğu'daki bütün barajları etkileyecek bir durumdur. Bu da gerçekten bizi düşündürüyor" diye konuştu.

kuraklik-munzur-cayi----(2).jpg

kuraklik-munzur-cayi----(3).jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.