Küresel ekolojik kaos yaklaşıyor!

Küresel ekolojik kaos yaklaşıyor!
‘Ozon tabakası delindi, ekosistem tahrip edildi. Biyolojik saati bozulan bitkilerin hızla yok olmasıyla aç kalacağımız ortada’

Zamanından önce açan, beklenen zamanlarda ürün vermeyen bitki örtüsünü inceleyen Prof.Dr. Barbaros Çetin, ‘Ozon tabakası delindi, ekosistem tahrip edildi. Biyolojik saati bozulan bitkilerin hızla yok olmasıyla aç kalacağımız ortada’ diyor

zmir’in Dikili ilçesine bir araştırma için gelen Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Biyolog Prof.Dr. Barbaros Çetin, zamanından önce açan, beklenen zamanlarda ürün vermeyen bitki örtüsünü inceledikten sonra şaşırdığını söyledi.
       Prof.Dr. Çetin, “Dünya kıyameti yaşıyor. Ozon tabakası delindi, ekosistem tahrip edildi. Biyolojik saati bozulan bitkilerin hızla yok olmasıyla aç kalacağımız ortada. Daha da kötüsü, 7 milyar insanın göç edebileceği bir yer de bulunmuyor. Başka bir gezegen bulmak için de vakit yok” diyerek bir an önce önlem alınması gerektiğini vurguladı.
Dikili, Kozak Yaylası ve Madra Dağı’nda incelemelerde bulunan Çetin, korkutan değerlendirmelerde bulundu. Dikili’de bu mevsimde dut ağaçlarının meyve verdiğini, ayçiçeklerinin açtığını tespit ettiklerini kaydeden Prof.Dr. Çetin şöyle devam etti: “Bazı canlı türleri hızla yok oluyor. Milyonlarca yıldır yaşayan bazı türler de yıllık yaşam ritimlerini kaybediyor. Dünya kıyameti yaşıyor. Ozon tabakası delindi, ekosistem tahrip edildi. Biyolojik saati bozulan bitkilerin hızla yok olmasıyla aç kalacağımız ortada. Daha da kötüsü 7 milyar insanın göç edebileceği bir yer de bulunmuyor. Başka bir gezegen bulmak için vakit yok.”
Zamanından önce açan, beklenen zamanlarda ürün vermeyen bitki örtüsünü inceleyen Prof.Dr. Çetin, şöyle devam etti: “Dikili’den çıkıp Madra Dağı’na tırmanmak üzereyken ayçiçeklerinin açtığına tanık oldum. Ben hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. Ayçiçeği normalde bahar aylarında topraktan çıkar, yaz sonunda meyvesini verir, sonbaharda da sapları çürüyerek biyolojik saatini tamamlar. Fakat öyle ilginç ki aralık ayında ayçiçeklerinin yeniden çiçek açtıklarına ve tohum verdiklerine şahit olduk. Maalesef küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gerçeği artık dünyanın ekolojik ritmini, biyolojik saatlerini bozmaya başladı.”
Selanik göçmeni çiftçi 66 yaşındaki Celal Balaban da gördükleri karşısında şaşkınlık yaşadığını belirtip, “İlk kez böyle bir olayla karşılaşıyorum. Özellikle son iki yıldır ürünler erken çiçek veriyor, ağaçlar zamansız meyve veriyor” dedi.

‘Açlık tehlikesi kapıda’
Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Havran gibi ilçelerde zeytin ağaçlarının erken çiçek açmasının ardından havanın kötü gitmesiyle meyvenin oluşmadığını savunan Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra, rekoltede ciddi oranda düşüş yaşandığını anlattı. Kozak Yaylası Çevre Koruma Derneği Sözcüsü Gülden Karabudak ise Kozak’ta bu yıl özellikle çam fıstığında yüzde 90 rekoltenin düştüğünü söyledi.
Küresel ekolojik kaosun ve felaketin gerçek izlerinin görülmeye başladığını savunan Prof. Dr. Çetin, yakın gelecekte insanların açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti. Prof.Dr. Çetin, Küresel İklim Değişimi’nin önlenemeyen hızı nedeniyle dünya ekosisteminin tüm ekolojik parametrelerinin olumsuz anlamda seyretmesinin yansımalarını, Türkiye’de son birkaç yılda artan biçimde görüldüğnü söyledi. Prof.Dr. Çetin, şöyle konuştu:
“Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde erik, badem, Japon elması gibi ağaçların aynı yıl içerisinde birden fazla yaprak, çiçek ve meyve verdiklerine hayretler içinde rastlıyoruz. Oysa yaprak döken ağaç türlerinin milyonlarca yıl içerisinde kazanmış oldukları davranış şekillerinde (biyoritm) anormal sayabileceğimiz oluşumlara tanık olmaktayız. Yaprak döken bir ağaç aynı yıl içinde ikinci kez yaprak, çiçek ve meyve vermesi, ağaçların hızla yaşlanmasına ve eskisi gibi zamanında yeterince ürün vermemesine neden olabilecektir.
Ayrıca bulunduğu topraktan o yıl için ekstra mineral ve diğer maddeleri de alacağı için toprağın hızla zayıflamasına neden olacaktır.  Çiftçi ekstra gübre vermek zorunda kalacaktır.  Diğer önemli nokta da özellikle arı ve bazı böceklerle döllenen bitkilerin bu kış mevsiminde döllenme ve meyve verme olasılıkları da çok zordur.”     Dünya 6’ncı yok oluş sürecinde’

İnsanların başlattığı sürecin ’6’ncı Yok Oluş Süreci’ olduğunu ileri süren Prof.Dr. Çetin, bunun öncekilere göre daha büyük olacağını belirtirken, “İnsanoğlu sadece kendisi için değil gezegen için kıyameti başlattı. Yılda yaklaşık 30 bin tür yok oluyor, yani saat başı 3’tür. Yaşam tarihinde 5 kez kitlesel yok oluşlar gerçekleşti, bunların her biri önemli jeolojik olayların sonucuydu. Örneğin 5’inci kitlesel yok oluş süreci bundan 65 milyon yıl önce bir göktaşının dünyaya çarpması nedeniyle gerçekleşti ve dinozorların 150 milyon yıl süren egemenliği sona ermiş oldu” dedi. Doğasıyla barışık ve ekolojik değerleri ön planda tutan kanun ve yasaların gerçek anlamda uygulamaya konmadığını vurgulayan Prof.Dr. Çetin, “Ne yazık ki mevcut siyasi partiler, parti programlarında çevre ve ekoloji konusuna yer vermelerine rağmen uygulamada sonuçlarını görmemiz mümkün olmadı ” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.