1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Kürt iş adamlarına istihdam çağrısı
Kürt iş adamlarına istihdam çağrısı

Kürt iş adamlarına istihdam çağrısı

Diyarbakırlı iş adamları Kürt işverenlerle bir araya geldi.

A+A-
Haber: İlyas AKENGİN

Diyarbakırlı iş insanları ile Avrupa’da yaşayan Kürt iş adamları ile Almanya’nın Frankfurt kentinde bir araya geldi. İş insanları heyeti, Kürt iş adamlarına bölgeye yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Sanayici ve İş insanları Derneği (DİSİAD) organizasyonu ile 20’i aşkın işveren, Diyarbakır-Frankfurt uçak seferinin başladığı Almanya’ya geldi. 4.5 saatlik yolculuğun ardından Frankfurt’a inen heyet üyelerini Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE) üyeleri karşıladı. Karşılamanın ardından Avrupa’da yaşayan Kürt iş adamları ile Diyarbakırlı iş insanları heyeti akşam yemeğinde buluştu. Özel bir mekanda verilen yemek öncesi önemli mesajlar verildi.

Her türlüğü desteğe hazırız

Burada kısa bir konuşma yapan Avrupa Kürt İşverenler Birliği (AKEE) Başkan Yardımcısı Ferhat Erbak, ziyareti önemsediklerini belirterek, “Hepimiz uzun yıllardır Avrupa’nın değişik illerinde faaliyet yürütüyoruz. Tabi ki bizler her ne kadar buralarda yatırımlar yapıyor olsak bile hepimizin yüreğinde bölgenin yeri ayrı. Bu tür organizasyonlar önemli ve değerlidir. Kentimize ve bölgemize yapacağımız istihdamlar konusunda tabiî ki oturup bunları değerlendireceğiz. Geçmişte bazı girişimler oldu, bizler bunları kalıcı hale getirmek ve bölgelerimize istihdam sağlamak için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız” dedi.

Diyarbakır’a yatırımlarımız var

Daha sonra konuşan eski AKEE Başkanı Hasan Ferhat Yirik ise, uzun süreden beri Avrupa’da yaşadığını ve yatırımlarının daha çok buralarda olduğunu belirterek, “Tabiî ki bizler bölgemizin gelişmesini ve kalkınmasını isteriz. Bu noktada bizlere düşen fedakarlığı yapmaya hazırız. Ben 15. Ay önce Diyarbakır’da güneş enerjisi üzerine yatırım yaptım. Organize sanayi bölgesindeki iş yerimizde 50 kişiye istihdam sağladık. Koşulların daha iyi olması durumunda bu yatırımlarımızı daha da artıracağız” şeklinde konuştu.

 

Destek vermeye hazırız

AKEE yönetim kurulu Başkanı Necip Karakaş ise, “Uzun süreden beri bölgemizde yatırımlarımız vardı. Biz bunları geliştirmek için iş birliklerine hazırız. Hepimizin temel amacı kendi bölgelerimizde insanlarımıza istihdam sağlamaktır. Ayrıca teknolojik gelişmeleri bölgemizdeki iş insanlarımıza sağlamaktır. Bu konuda tüm desteği vermeye hazırız” dedi.

Kaya: uçuşlar kalıcı hale gelmeli

Etkinlikte konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, kendilerini ağırlayan Avrupa Kürt iş adamlarına teşekkür etti. Diyarbakır’da yeni bir sürecin başladığını belirten Kaya, “Bu süre içerisinde bize iyi bir güç verdiniz. Buradan bazı arkadaşlar hem gelip yatırım yapıyorlar, hem diyalog geliştiriyorlar. Bu bizim içinde önemli. Bu gezi iki açıdan önemli. Birincisi Diyarbakır’dan ilk defa Almanya’ya direk seferler başlatan hava yolu şirketinin bu çalışması önemlidir. Bu uçuşları önemsiyoruz. Umarız bu uçuşlar yıl boyu kalıcı hale gelir.  Bu seferlerin güçlü kılınması ve devamlılığının sağlanması konusunda destek olmaya hazırız. İkincisi sizlerle bir araya gelmekti. Bundan sonra da gidiş ve gelişlerimiz güçlü bir şekilde devam edecek. Güçlü iş birlikleri için tabiî bireysel ilişkiler önemli ancak kurumsal olarak ta bu diyalogları karşılıklı olarak geliştirmek durumundayız. Kurumları işin içine katmazsak istenilen düzeye geçemeyiz. Çok kısa zamanda yine geleceğiz” dedi.