Kürtçe hikâye yazdılar, tablet kazandılar

Kürtçe hikâye yazdılar, tablet kazandılar

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçen öğrenciler için hikâye yarışması düzenledi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçen öğrenciler için hikâye yarışması düzenledi. DTSO, hikâye yarışmasına katılan 120 çocuğa tablet hediye etti. DTSO yönetim kurulu, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler için öğrenci ve ebeveynlere Kürtçeyi tercih etmeleri çağrısında da bulundu8.

DTSO, Kürtçeyi teşvik etmek için düzenlediği Kürtçe Hikâye yazma yarışmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında müfredata alınan seçmeli Kürtçe dersi büyük heyecan uyandırmış, derse önemli oranda talep olmasına rağmen öğretmen atamaları maalesef yetersiz kalmıştır.” Denildi.

dtso-kurtce-tebler-3.jpeg

Yeterli değil, ancak değerli

Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasının yeterli olmadığı, ancak değerli bir adım olduğu ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Her ne kadar seçmeli ve yetersiz olsa da çocuklarımızın kendi ana dillerinde eğitim almaları önemli ve değerlidir. Kürtçe seçmeli ders tartışmaları devam ederken birçok aile Kürtçe seçmeli dersin olduğundan bile maalesef bihaber durumdadır. Bu noktada gazeteci, yazar, akademisyen, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve en başta da velilere önemli ve tarihsel görevler düşmektedir. Kürtçe Seçmeli Ders kampanyalarının her yıl artarak devam etmesinin oldukça önemli olduğuna inanıyor ve kampanyaya katılım sağlayan tüm kesimlere de sizler aracılığıyla tekrar teşekkür ediyoruz.”

dtso-kurtce-tebler-2.jpeg

Aileler Kürtçeyi tercih etsin

DTSO açıklamasında şöyle denildi;

“Çocuklarımızın kendi anadillerini unutmamalarını sağlamak ve bir nebze de olsa teşvik etmek amacıyla Odamız, 5-6-7 ve 8’inci sınıflar için seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçen ve Kürtçe hikâye yazan 120 öğrencimize ödül olarak tablet hediye edeceğini belirtmişti. Bugün öğrencilerimize tablet dağıtmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler için öğrenci ve ebeveynlere Kürtçeyi tercih etmeleri çağrısında bulunuyoruz.” (Haber Merkezi)

dtso-kurtce-tebler-1.jpeg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Diyarbakır