Kuzu ; ‘’Siyasi partiler ittifak halinde olmalı’’

Kuzu ; ‘’Siyasi partiler ittifak halinde olmalı’’
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, tutuklu BDP’li ve diğer milletvekilleri konusunda kalıcı çözümün Anayasa değişikliğiyle mümkün olabileceğini söyledi.

Meclis anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, tutuklu vekilller  konusunda kalıcı çözümün Anayasa değişikliğiyle mümkün olabileceğini söyledi. 

sorununun nasıl çözülebileceği konusunda partiler arasında görüş alış verişi gerçekleşeceğini belirten Kuzu, "Benim kanaatim bir maddelik anayasa değişikliğiyle bu soruna köklü çözüm bulunabilir" dedi. 

Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinde yapılacak değişiklikle "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14'üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır" içindeki 14. maddeye yapılan atıfın çıkarılmasının yeterli olacağını söyledi. 

Siyasi partiler ittifak halinde olmalı

Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutuklulukla ilgili kararının ardından mahkemeler tarafından farklı uygulama olduğunu ifade eden Kuzu, bunun giderilmesi konusunda tüm partilerin ittifak halinde olması durumunda köklü bir çözüm bulunabileceğini anlattı. Anaya değişikliği dışında yasal değişiklik yapılabileceğini belirten Kuzu, bunun eşitlik ilkesi bakımından sorun yaratabileceğine işaret etti. 

Tutuklu milletvekillerinin de Balbay kararının ardından Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu hatırlatan Kuzu, "34 yıl hüküm giyen milletvekili için salıverilme kararı veriliyor ama daha hüküm almamış, belki aldığında 10 yıl hüküm giyecek olan milletvekili için salıverilme kararı çıkmıyorsa; burada bir adalet duygusu sorunu olduğu belli. AYM'den çıkacak karar belki bu vekiller için de aynı olabilir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.