Mağdurlara 656 milyon lira tazminat

Mağdurlara 656 milyon lira tazminat
Diyarbakır valisi mustafa cahit kıraç: “Köylere geri dönüşün ana kaynağı çözüm sürecidir”

“Tazminatların amacı vatandaşın sosyal ve rehabilitasyon hizmetlerini karşılamaktır”
 

TİGRİS HABER- Bölgede yaşanan çatışmalarda zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla 2005 yılında hayata geçen 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında Diyarbakır’da terör mağdurlarına 656 milyon 203 tutarında tazminat ödendi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, terör olaylarında 51 bin 135 kişi başvuru yaptığını belirterek, bu başvurulardan 50 bin 141 dosyanın karara bağlandığını, 30 bin 330 başvurunun kabul edildiğini söyledi. Kıraç, 19 bin 811 dosyanı reddedildiğini ve 994 dosyanın ise beklemede olduğunu ifade etti. Sadece 2012 ile 2013 yılları arasında 34 milyon 708 bin lira tutarında tazminatın ödendiğini aktaran Vali Kıraç, bekleyen dosyaların karara bağlanması için talimat verdiğini dile getirdi. Vali Kıraç, "Tazminatların amacı vatandaşın sosyal ve rehabilitasyon hizmetlerini karşılamaktır. Geçmişte yaşanan olaylardan insanların dolayı köylerini boşaltıp, yaşam alanlarından uzaklaştılar. Göç etikleri yerlerde travmaları atlatmaları için sosyal projeler uyguladık. Bir yandan sosyal projeleri oluştururken, diğer yandan da maddi zararları karşıladık" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ İLE KÖYE DÖNÜŞLERDE ARTIŞ YAŞANDI 
Köye dönüşlerle ilgili bilgi veren Vali Kıraç, son dönemlerde köye dönüş oranın yüzde 80’e ulaştığını belirtti. Vali Kıraç, "Geçmişte kendi yerlerinde ayrılıp, gittikleri yerle intibak edip, dönmeyenler olmakla birlikte köye dönüşle ilgili yüzde 80’e yakın geri dönüş yaşandı. Geri dönüşün ana kaynağı çözüm sürecidir. Çatışmanın olduğu yerde insanlar, evlerini terk ettiler. Geri dönüşün olması için çatışmanın durması ve huzur ortamının oluşması gerekiyor. Bu ortam sağlandığı için insanlarımız köylerine döndüler. " diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.