Meclise yürümek isteyen barolara müdahale

Meclise yürümek isteyen barolara müdahale
Ankara Adliyesi önünde toplanan barolar açıklamanın ardından meclise yürümek isteyince güvenlik güçleri ile karşı karşıya geldiler. Avukatların yürüyüşüne izin vermeyen polisler gruba müdahale etti ve ardından avukatlar hakkında polise mukavemetten suç duyurusunda bulunuldu.

Barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısını değiştirmeye yönelik yasa değişikliği teklifine karşı çıkan avukatlar, Ankara Adliyesi önünde toplandı. Avukatların Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüme kararı alması sonrası polis müdahalesinde bulunuldu.

Barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısını değiştirmeye yönelik yasa değişikliği teklifine karşı düzenlenecek Büyük Savunma Mitingi'nin iptal edilmesinin ardından avukatlar, Ankara Sıhhiye Adliyesi'ne gidip suç duyurusu yapma kararı aldı.

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar, kurulan barikatlardan kontrollü şekilde geçerek Ankara Sıhhiye Adliyesi önünde toplandı. “Savunma susturulamaz” yazılı pankart ve dövizler taşıyan avukatlar, “Hak, hukuk adalet. Savunma susturulamaz", "Feyzioğlu istifa” sloganları attı.

Avukatlar adına ortak açıklamayı okuyan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, avukatların hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini ve bunun tarihi sorumlulukları olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden, insan onurunun yeryüzünün ve gökyüzünün güçlüleri karşısında korunmasının tarihi avukatlarla başlar. Ancak o güçlülerin avukatlardan her devirdeki korkusu öyle büyük olmuştur ki; bazen onları hapislerle, idamlarla tehdit ettirmiş bazen de bir virüs salgınından çaresizce medet umdurmuştur” diye konuştu.

Çoklu Baro teklifine karşı düzenlenecek olan Büyük Savunma Mitingi'nin iptal edilmesinin ardından komisyonda yapılan görüşmeye alınmayan avukatların Ankara Adliyesi'nde gerçekleştireceği eyleme polis müdahale etti.

Polis müdahalesine rağmen avukatlar adliye önünden ayrılmadı.  Polis biber gazı ile müdahale etmesinin ardından avukatlar, "Savunma susmadı, susmayacak... Bu daha başlangıç mücadeleye devam sloganları" ile karşılık verdi. Ayrıca avukatlar Ankara Adliyesi'nde 'Savunma Mitingi'nin valilik kararıyla engellenmesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Emniyeti’nden avukatlara suç duyurusu

Ankara Emniyet Müdürlüğü, barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısını değiştirmeye yönelik yasa değişikliği teklifine karşı çıkan avukatların Ankara Adliyesi önünde düzenlediği eyleme dair açıklama yaptı. Grup içerisinde bulunan bazı kişilerin personele saldırdığı öne sürülen açıklamada "Suç duyurusunda bulunacağız" dendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü açıklamasında, avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunacakları ifade edildi.

"Ankara Barosu ve çeşitli illerin barolarına mensup avukatlardan oluşan yaklaşık 600 kişilik bir grup saat 15:00 itibariyle Ankara Adliyesi bahçesinde toplanmıştır" denen açıklama, şöyle devam etti: "Burada yapılan basın açıklaması sonrası toplu olarak TBMM'ye yürümek isteyen gruba eylemlerinin yasaya aykırı olduğu ifade edilmiş olup, bu esnada grup içerisinde bulunan şahıslar tarafından görevi sadece güvenliği ve düzeni sağlamak olan personelimize pankart-döviz sopaları ve akordiyon bariyerler atmak suretiyle saldırıda bulunulmuştur. Yasal mevzuatı çok iyi bilmelerine ve personelimizin iyi niyetli tüm çabalarına rağmen, marjinal grupların izinsiz gösteri-etkinliklerinde rastlanacak şekilde görevlilerimize saldırıda bulunan avukatlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.