Mecliste HDP ile MHP’li vekiller arasında ‘Kürtçe’ gerginliği

Mecliste HDP ile MHP’li vekiller arasında ‘Kürtçe’ gerginliği
Meclis Genel Kurulunda Kürtçe konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile MHP’li Erkan Akçay arasında tartışma çıktı.

TİGRİS HABER - Meclis Genel Kurulu’nda zaman zaman tansiyonun yükseldiği bütçe görüşmeleri devam ediyor. Dünkü Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer Kürtçe kısa bir konuşma yaptı.

imam-tasicer.jpg‘Kolunca min te şe’

Kürt çocukları ana dilinde eğitim alamadıkları için tıp eğitimini de alamadığını belirten Taşçıer, “Sayın Bakan, benim bildiğim kadarıyla -yanılmıyorsam- sizin aileniz de bir Kürt aile, Orta Anadolu’ya göç etmiş, öyle biliyorum, yanılıyorsam düzeltirsiniz.  Ailede Kürtçe konuşulup konuşulmadığını bilmiyorum. Eğer aile asimile olmamış ise mutlaka Kürtçe konuşuluyordur. Bir hastanın ana dilinden başka bir dilde kendisini ifade etmede zorlandığını hepimiz çok çok iyi biliyoruz. Hele hele bu hasta diğer dilde iyi de bir eğitim almamışsa kendi sorununu anlatmakta sıkıntı yaşayacaktır. Örneğin, benim diyeceklerimi Kürt vekiller ve doktorlar da düşünsün, şimdi birkaç kelime bir şey söyleyeceğim: ‘kolunca min te şe, laşe min de ba heye’. Bunlar dildir, dil.”

HDP’li Taşçıer’in sözlerini kesen Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Sayın Milletvekili Türkçe konuşun” diyerek uyardı. Bu sırada MHP Milletvekili Ümit Yılmaz,  “Başkanım, teamül hâline gelmeye başladı artık bu” diyerek tepki gösterdi.

imam-tasicer1.jpgDaha sonra konuşan MHP’li Erkan Akçay da “İnsanları etnik kökenini göre ayıran ırkçı bir konuşma yapılıyor! Resmen ırkçılık yapıyorsunuz. Kimin ailesinde, hangi etnik köken, bununla mı meşgul olalım? Irkçı, ırkçısın sen! Türkiye’de kaç tane ana dil var? Ya, her gün bu zırvaları dinlemek zorunda mıyız ya!" ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in “Sayın milletvekili, bakın, anlaşılmıyor, içeriğini bilmiyoruz” sözlerine HDP’li Taşçıer, “Sayın bakan bunları anladı” dedi.(HABER MERKEZİ)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.