‘Mevcut tren yolu tasarlanabilir’

‘Mevcut tren yolu tasarlanabilir’

Şehir Plancıları Odası 2. Başkanı Çektar Taşkıran, “Şehrin dışına yeni bir tren yolu kurulursa mevcut tren yolu raylı sisteme entegre olarak tasarlanabilir” dedi.

Diyarbakır’da yapılacak olan hafif raylı sistemin kent ulaşımını rahatlatacağını söyleyen Taşkıran, şöyle konuştu: “Kent merkezlerinde bir yerden başka bir yere yapılan yolculuklar kentsel ulaşım ağını oluşturmaktadır. Kentsel nüfusun artması, kent içi ekonomik faaliyetlerin artması, kent içinde bulunan odak noktalarının belirli alanlarda yoğunlaşması gibi sebepler trafik yoğunluğunu arttırmaktadır. Trafik yoğunluğuna çözüm olarak; kentsel ulaşım araçlarının çeşitlenmesi, toplu taşıma kullanımlarına teşvik edilmesi, kullanımın artması ve kentsel planlamada odak noktalarının görece kamusal alanlar planlamasının yapılması gibi faktörler değerlendirilebilir.”

cektar-taskiran-sehir-planlamacisi-odasi.jpeg

Tren yolu kent merkezinde kaldı

Tren yolunun 1935 yılında yapıldığını hatırlatan Taşkıran, tren yolunun mevcut raylı sistem hattıyla paralel gittiğini söyleyerek, “Diyarbakır özelinde uygulanmak istenilen proje 2010 yılından bu yana gündemde olan bir projedir. Güzergâh olarak nüfusun yoğunlaştığı alanlardan geçen bir hat önerilmiştir. Kentsel ulaşım özelinde değerlendirilmesi gereken bir başka konu da kent içinden geçen tren yolu hattıdır. Siirt Batman Diyarbakır Elazığ kentlerini takip eden bu hattın Diyarbakır ayağı 1935 yılında yapılmış olup bugünün artan nüfusuna, nüfus yoğunluğuna ve insanların yer seçimine bakılacak olursa kent merkezinde kalmış bir alandır. Ulaşım planlamasında bu hattın kent merkezinin bir çeperi olarak kullanılıp dışarı taşınması ve mevcut hattın – mevcut hat önerilen raylı sistem güzergâhıyla paralel gitmektedir. Raylı sistem olarak tasarlanması hem daha sürdürülebilir bir seçenek hem de kent merkezinde kalan alanların daha fonksiyonel bir kullanım yaratacağını düşünmekteyim. Elbette bu yöntem daha farklı maliyetler yaratacak ve üst ölçekli ulaşım planlamasıyla ilgili olacağından konunun aktörleri değişecektir” diye konuştu. 

“Uygulamaların takipçisi olacağız”

Taşkıran, kent genelinde yapılacak olan projelerde farklı aktörlerin de yer alması gerektiğini belirterek, “Kent genelinde yapılmak istenilen uygulamalara farklı aktörlerce katılımın sağlanması plan sürecini rahatlatacağı gibi farklı önerilerin de değerlendirilmesine zemin oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Şehir plancıları odası olarak kent içinde farklı ulaşım türlerinin kent ulaşımına entegre edilmesi uygun bir yöntem olarak görüyoruz ve yapılan uygulamaların takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

“Trafik ağının her noktası detaylarıyla çözülmeli”

Durak noktalarının sirkülâsyonun yoğun olduğu yerlere koyulduğunu ifade eden Taşkıran sözlerine şöyle devam etti: “Tasarlanan güzergâhla alakalı olarak; güzergâhın ve durak noktalarının belirlenmesi kent içinde belirli saatlerde belirli alanlarda insan popülasyonunun yoğunlaşmasıyla orantılı olduğu görülmektedir. Trafik yoğunluğunu azaltması öngörülen bu sistemin toplu taşıma hizmetinin kalitesiyle dolayısıyla kullanımıyla doğru orantılı olacaktır. Öte yandan araç yoluyla birlikte işleyen bir trafik ağının her noktasının detayda iyi çözümlenmesi gerektiğini düşünüyorum.”(HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.