1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Milli Savunma Bakanlığı: Askerlere 4.050 kg at eti verildi
Milli Savunma Bakanlığı: Askerlere 4.050 kg at eti verildi

Milli Savunma Bakanlığı: Askerlere 4.050 kg at eti verildi

Tanrıkulu’nun “Gölcük Donanma Komutanlığı’na önce bozuk et sonra da at eti satıldığı iddiası doğru mudur?” sorusuna cevap verildi.

A+A-

CHP milletvekilli M.Sezgin Tanrıkulu geçtiğimiz Nisan ayında Başbakan’a “Gölcük Donanma Komutanlığı’na önce bozuk et sonra da at eti satıldığı iddiası doğru mudur?” başlıklı yazılı soru önergesi sunmuştu.  Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuya ilişkin Başbakan’ı bilgilendirmeye yönelik yazılı açıklamada bulundu.

Cevap yazısında şu ifadelere “Başbakanlığın 21 Nisan 2017 tarihli, 556072-610-E25240 sayılı ve “Soru Önergesi” konulu yazısı İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu tarafından  Başbakan’a yöneltilip Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde cevap verilmesi talep edilen, 7712816 sayılı yazılı soru önergesinin cevabı” yer verilerek şunlar kaydedildi;

“1.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için 12.500 kg Kavurma Tipi Kutulanmış Et Konservesi tedariği kapsamında; MSB Erzurum Tedarik Bölge Başkanlığınca 08 Ekim 2015 tarihinde Pınarsan İnş.Nak.San. ve Ltd.Şti. ile sözleşme imzalanmıştır. Kavurmanın 8.950 kg'ı sorunsuz tüketilmiş, ancak kalan 5.550 kg için muhtelif zamanlarda kapak açıldığında koku geldiğinin tespiti üzerine, yüklenici firmadan ürünleri değiştirmesi talep edilmiştir.

Yüklenici firma tarafından yeni getirilen kavurmalar serolojik analizler için Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiş, yapılan analizler sonucunda 4.050 kg kavurmada at eti tespit edilmiştir.

2.            Bunun üzerine Erzurum Tedarik Bölge Başkanlığınca sözleşme fesih edilmiş ve kesin teminat irat kaydedilmiştir. At eti tespit edilen kavurmaların bedelinin tahsili ve söz konusu firmanın kamu ihalelerinden yasaklanması için gerekli işlemler başlatılmıştır. 22 Mart 2017 ve 19 Nisan 2017 tarihlerinde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Kocaeli Gıda Tarım il Müdürlüğüne durum bildirilmiş ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerince yüklenici firma hakkında gerekli işlemlerin başlatılması talep edilmiştir. Ayrıca dolandırıcılık ve ihaleye fesat karıştırma sebebiyle Gölcük Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

3.            Sözleşme hükümleri gereği fiziksel ve laboratuvar muayenesi sonuçlanmadan gıda maddelerinin tüketime sunulması söz konusu değildir. Bu kapsamda; İçeriğinde at eti bulunduğu tespit edilen konserveler hiçbir şekilde personelin tüketimine sunulmamıştır. At eti tespit edilen 4.050 kg konserve imha edilmek maksadıyla Kocaeli Tarım il Müdürlüğüne teslim edilmek üzere Gölcük Donanma Komutanlığı depolarında muhafaza edilmektedir.

4.            Pınarsan İnşaat Nakliye Sanayi ve Limited Şirketi'nin diğer birliklerle yaptığı tedarik sözleşmelerinin tamamı (24 adet) 10 Eylül 2017 tarihinde fesih edilmiştir.

 

Bilgilerinize sunarım.”

Haber Merkezi

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.