1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Mızraklı: Kasada 7 milyon para var
Mızraklı: Kasada 7 milyon para var

Mızraklı: Kasada 7 milyon para var

Diyarbakır’da 32’nci gününe giren Demokrasi Nöbeti'nde konuşan görevden alınan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, 19 Ağustos’ta kayyum atanmasıyla belediyenin kasasında 7 milyon (trilyon) para olduğunu söyledi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan eylemler sürüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısındaki Lise Caddesi üzerinde 32 gündür devam eden Demokrasi Nöbeti'ne, HDP milletvekilleri, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, siyasi parti temsilcileri, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı.

'DEMOKRASİNİN SADECE ADI VAR'

 Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşîtî, konuşmasına Kur-an’ı Kerim’den ayetler okuyarak başladı. İrade olarak kayyumu değil Adnan Selçuk Mızraklı’yı seçtiklerini belirten Aşîtî, AKP’ye uyarılarda bulunarak, “Bir toplumun sosyolojisini bilmezseniz, siyaset de yapamazsanız. Bu sosyolojiyi dikkate almazsanız, yürüttüğünüz siyaset de başarılı olmaz” diye konuştu. Din adı altında toplumun aldatıldığını aktaran Aşîtî, “Kürtlerin iradesi eziliyor. Kayyum atarak yok saydığınız irade bir memur değil halkın seçtiği iradedir. Türkiye’de demokrasi yok, sadece adı var” diyerek tepkisini dile getirdi.

 'EŞBAŞKANLIK MOR ÇİZGİMİZDİR'

 HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel de 19 Ağustos’ta 3 büyükşehire atanan kayyum ile siyasi darbe yapıldığını söyledi. Herhangi bir delil olmadan bu 3 şehrin iradesinin gasp edildiğini aktaran Güzel, 2016 yılında DBP’li belediyelere atanan kayyumları hatırlatarak, “Kayyumlar,  2 buçuk yılda belediyeleri nasıl talan ettiklerini gördük. 2 buçuk yıl boyunca halkın iradesi yok sayıldı, şimdi de yok sayılıyor. Kayyum hukuksuzluğun adıdır” şeklinde konuştu. Kayyumların hedefinde kadın kazanımlarının olduğunu belirten Güzel, “O günde kadın kazanımları hedefteydi bugün de. Eşbaşkanlık demokrasiye giden yoldur. Değerlerimize saldırdığınız için kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddet arttı. Eşbaşkanlık ve kadın kazanımlarımızı savunacağız. Haykırıyoruz, eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir” ifadelerini kullandı.

 'TEKÇİ ANLAYIŞA KARŞI HAKLAŞAN ANLAYIŞ'

 Daha sonra konuşan görevden alınan DBB Eşbaşkanı Mızraklı, 1934 yılında Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkının verildiğini belirterek, “Bununla övünen anlayış, kadın yeri evinin içidir anlayışına dönüştü. Her ülkede kadın kazanımları ileri giderken bizim ülkede geriye doğru gitti” dedi. Halkın beklentisinin olduğu sürece yerel yönetimlerin güçlü bir şekilde yaşayacağının altını çizen Mızraklı, “Halk için çalışmalarını sürdürdüğünüzde katılımcı demokrasi gelişir. Biz onları ürküttük. Tekçi anlayışa karşı halklaşan bir anlayış var. Her ne yapıyorsanız yapın, insanların yüzüne bakabilecek işler yapın. Eğer bunu yapmazsanız, halkın yüzüne de bakamazsınız” dedi.

 'BAKALIM NE CEVAP VERECEKLER'

 Belediyede, kendi yönetimlerinde olduğu dönemde yaptıkları hizmetlere dönük soruşturmaların açıldığını aktaran Mızraklı, “Ama bu soruşturmalar, onların yüzlerine çarptı. Yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme, 11 Eylül’de İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakalım ne cevap verecekler” dedi.

'KASADA 7 MİLYON VAR'

 19 Ağustos’ta kayyum atanmasıyla belediyenin kasasında 7 milyon (trilyon) olduğunu dile getiren Mızraklı, “Bize, paralar oraya buraya gidiyor diyenler, belediyenin kasasında 7 trilyon var. Utansınlar, o para onlara haram zıkkım olsun” şeklinde konuştu. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözünü hatırlatan Mızraklı, “Hepinizin günahlarını biliyoruz. Hiçbirini de unutmuyoruz. Hesabını bir gün soracağız. Kobanê düşmedi ama siz düşüyorsunuz farkında mısınız? En büyük rehber irademizdir, irademiz ise özgürlüğümüzdür. Konuşmamı Ape Musa’nın sözüyle bitiriyorum. Edî bes e” dedi.

 Mızraklı, belediye yönetiminde kaldıkları dönemde yaptıkları işler ile ilgili Cumartesi günü geniş kapsamlı basın toplantısı yapacaklarını ifade etti.

 Demokrasi Nöbeti, yapılan 10 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.(Kaynak: MA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.