Muhammed'i ezen Kaymakam hem alkollü hem hızlı çıktı

Muhammed'i ezen Kaymakam hem alkollü hem hızlı çıktı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Muhammed Çelik'e (13) kaymakamlığın resmi aracıyla çarparak ölümüne neden olan Gercüş Kaymakamı Server Sinanoğlu'nun hem alkollü olduğu hem hız limitinin normalin 2 katı olduğu bilirkişi raporuyla tespit edildi.

Salih Yeşil

TİGRİS HABER - Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, 15 Temmuz 2022'de Batman Gercüş Kaymakamlığının Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait 72 EP 436 plakalı resmî ciple 13 yaşındaki Muhammed Çelik'e çarparak ölümüne neden olan Gercüş Kaymakamı Server Sinanoğlu'nun kaza sırasında alkollü olduğu ve maksimum şehir içi hız limiti olan saatte 50 kilometre hız sınırını 2 kat aşarak saatte 103 kilometre hızla Muhammed Çelik'e çarptığı tespit edildi. 15 Temmuz'daki kazanın ardından tutuklanan, bir ay 7 gün sonra tahliye edilen Sinanoğlu'nun Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasına giren raporlar, Sinanoğlu'nu ilk ifadesinin ve Sulh Ceza Hakimliği'ndeki ifadelerin hakkındaki kuşkuları artırdı. Kaza sonrası "bilinçli taksirle ölüme sebep olmak" suçundan hakkında 2 yıl 8 ay ile 9 yıl arası değişen hapis cezasıyla kamu davası açılan Sinanoğlu'nun dava dosyasına, giren Adli Tıp Kurumu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Bilirkişi ve Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Bilirkişi raporları Sinanoğlu'nun "Hiçbir şekilde alkollü değildim" ve "Hız limitim saatte 80/90 kilometreydi" yönündeki ifadelerinin doğruyu yansıtmadığını gözler önüne serdi.

0.27 promil alkollü çıktı

Kaza sonrası verdiği ilk ifadede "Hiçbir şekilde alkol almadım." diyen Sinanoğlu'nun, "ticari araçlarla kamu araçlarının sürücülerinin alkollüyken kesinlikle trafiğe çıkmaları gerektiği" yönündeki yasal zorunluluğu ihlal ettiği ve 0.27 promil alkollü çıktığı belirlendi. Adli Tıp Kurumunun hazırladığı rapora göre, Sinanoğlu’nun kaza sonrası yapılan ilk muayenesinde 0,25 promil alkollü olduğu tespit edildi. Olayı kusur derecesine göre inceleyen Adli Tıp Kurumu, yayalar için kırımızı, araçlar için yeşil ışık yandığı sırada karşıdan karşıya geçmesi nedeniyle Muhammed Çelik'i asli, Kaymakam Sinanoğlu'nu ise tali kusurlu buldu.

kaza-yapan-kaymakam-1.jpeg

Hız sınırını ikiye katlamış

Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Trafik Bilirkişi Ahmet Erdoğan'dan talep ettiği raporda ise, Sinanoğlu'nun şehir içinde hız limiti saatte 50 kilometre olması gerekirken hızının normalden 2 kat fazla olduğu tespit edildi. Sulh Ceza Hakimliğinde verdiği ilk ifadesinde hızının "Kavşağa yaklaştığımda hızım 80/90 km/h civarındaydı" diyen Sinanoğlu'nun hızına ilişkin Trafik Bilirkişisi Ahmet Erdoğan'ın hazırladığı raporda, hız limitinin saatte 103 kilometre olduğu tespit edildi. Trafik Bilirkişisi Ahmet Erdoğan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı talebiyle hazırladığı kusur raporunda ise ölen Muhammed Çelik'i yayalar için kırmızı ışık yandığı esnada karşıdan karşıya geçmesiyle kuralları ihlal ederek asli, Kaymakam Sinanoğlu'nu ise tali kusurlu buldu.

'Şikâyetten vazgeçince telefonlarıma cevap vermediler'

Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ise baba Murat Çelik, kaza sonrası şikayetçi olmaması karşılığında kendisine maddi ve manevi destek sözün verildiğini belirterek, şikayetinden vazgeçtikten sonra ise kimsenin kendisini aramadığını, telefonlarına da cevap vermediğini açıkladı. Davanın görülen ilk duruşmasında, kamu otoritesi gücü kullanılarak kendisi üzerinde baskı oluşturduğunu ima eden Çelik, kendisine bir kısım maddi destekte bulunduğunu, ancak şikayetinden vazgeçtiğini belirten dilekçeyi verdikten sonra sözlerinin yerine getirilmediğini ifade ederek, Kaymakam Server Sinanoğlu'ndan şikayetçi olduğunu söyledi. Anne Münevver Çelik de davaya şikayetçi olduğunu ve davaya müdahil olmak istediğini kaydetti.

2 yıl 8 ay ile 9 yıl arası değişen hapis cezası istendi

Mütalaasını mahkemeye sunan Cumhuriyet Savcı Server Sinanoğlu'nun "alkollü olması ve azami hızın 2 katı bir hızla araç kullanmasının" olası sonuçlarını öngörebilmesine rağmen fiili gerçekleştirdiğine işaret ederek, Sinanoğlu'nun "bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan" 2 yıl 8 ay ile 9 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık avukatının mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebini dikkate alarak duruşmayı erteledi.

Çorum Valiliği Hukuk Müşavirliğine atandı

Kaza sonrası bir ay 7 gün tutuklu kalan Sinanoğlu'nun açığa alınmadığı ortaya çıktı. Olay sonrası Çorum'a tayin edilen Sinanoğlu'nun, Çorum Valiliği Hukuk Müşavirliğine atandığı öğrenildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.