Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor
ABD'nin Houston kentindeki araştırmacılar, hastalardan salgının ilk günlerinde ve son dönemde alınan virüs örneklerini inceledi.

TİGRİS HABER - ABD'nin Houston kentindeki araştırmacılar, hastalardan salgının ilk günlerinde ve son dönemde alınan virüs örneklerini inceledi. Buna göre, kentte yayılan korona virüsü çok daha bulaşıcı hale geldi. Araştırmacılar, virüsün 'daha öldürücü' hale geldiğine dair bir kanıt olmadığını vurguladı.

ABD’nin Houston kentindeki bilim insanları, kentteki Covid-19 salgınında iki ayrı dönemde yayılan virüs örneklerini karşılaştırdı. Araştırmada, kentte yayılan korona virüsünün zaman içinde daha bulaşıcı hale geldiği sonucuna varıldı.

Araştırma, büyük bir kentte yayılan korona virüsünün iki ayrı dalga sırasındaki yapısının incelenmesi açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Araştırmada, 7 milyon nüfuslu Houston’da salgının ilk patlak verdiği dönemden ve son haftalardan elde edilen 5 bin virüs genomu incelendi. Araştırmacılar, kentteki ikinci dalgada görülen virüs suşlarının neredeyse tamamının mutasyon geçirdiği sonucuna vardı.

Buna göre, kentte son dönemde yayılan virüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı ‘iğne’lerinin sayısı arttı. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının arttığını belirtti. Bu nedenle, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da aktarıldı.

Bununla birlikte, araştırmada ‘virüsün bu mutasyon nedeniyle daha öldürücü hale geldiğine’ dair herhangi bir bulgu elde edilmesi. Araştırmacılar, mutasyonun Covid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.