Mutlu Kaya'ya destek çağrısı: Mutlu evinde kalsın

Mutlu Kaya'ya destek çağrısı: Mutlu evinde kalsın
Erkek şiddeti sonucu hayata yaralı bir şekilde devam etmek zorunda bırakılan Mutlu Kaya'nın evinin üzerindeki icranın kaldırılması için destek kampanyası başlatıldı. Hedef 11 bin dolar.

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da yaşayan Mutlu Kaya, 5 Nisan 2015’te 19 yaşındayken katıldığı “Sesi Çok Güzel” adlı bir TV yarışmasında birinci oldu. Bundan kısa bir zaman sonra evinin önünde erkek arkadaşının sıktığı kurşunlar nedeniyle ağır yaralandı.

38 gün komada kaldıktan sonra ayıldığında kol ve bacaklarını hareket ettiremedi. Konuşma yetisini kaybetti. 2 ay fizik tedavi gördükten sonra taburcu olduğunda kulağının arkasında bir kurşun vardı ve ameliyatla alınması imkânsızdı.

Mutlu, annesi, babası, ablası Songül ve onun üç çocuğuyla Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde yaşıyor. Şu sıralarda Ahbap Derneği'nin 30 bin lira tutarındaki bir bağışıyla Mutlu'ya evde haftada üç gün fizyoterapi uygulanıyor.

Van'da faaliyet yürüten ve kapatılan Van Kadın Derneği gönüllülerinden feminist Zozan Özgökçe, kampanyaya dair şu bilgileri paylaştı:

"Diş tedavisi için Songül Mutlu'yu Diyarbakır'a götürüyor. Bu da gerek maddi bakımdan, gerekse gidip gelme açısından külfetli bir iş Bu kampanya Mutlu'nun evinde kalabilmesi için. Gofundme'de kredi kartıyla, dolarla bağış yapılabiliyor, hesabınıza TL olarak geçiyor. Hedef 11 bin dolar.

"Mutlu Kaya ideallerine bağlı, kendisine biçilen 'kadın olma' rollerini reddedip mutluluğu  peşinden koşan bir kadındı. Bunu hepimiz görüyorduk. Çünkü bu çabasını yine kendisi görünür kılıyordu. Onun bu durumu biz tüm kadınları güçlendiriyordu. Bunu istemeyen, engellemeye çalışan eril zihniyet onu kafasından vurarak yaraladı.

"Ölmesi isteniyordu ama başaramadılar. Ne yazık ki Mutlu ve Dilek kardeşler benzer engellemelerle karşılaştılar. Mutlu Kaya ve Dilek Kaya iki kız kardeş hayatlarına aldıkları erkekler tarafından şiddet görüyordu.

"Dilek Kaya katledildi, Mutlu Kaya başından vuruldu ama hayata tutundu. Mutlu Kaya'nın bu yaşam mücadelesine herkesi destek olmaya davet ediyoruz."

Kampanya

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.