Naci Görür canlı yayında riskli illeri tek tek sayıp uyardı

Naci Görür canlı yayında riskli illeri tek tek sayıp uyardı
Türkiye'de deprem riskli bölgelerle ilgili yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den yeni uyarılar geldi.

TİGRİS HABER - Türkiye'de deprem riskli bölgelerle ilgili yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den yeni uyarılar geldi. Görür, Halk TV'de katıldığı canlı yayında Doğu ve Güneydoğu Anadolu için çok kritik uyarılarda bulundu. İlleri tek tek sıralayan Görür, bölgede riskin arttığına dikkat çekti. Görür, "Bu dediğim DAF’a çok yakın yerlerdeki kentler… Dolasıyla onlar cidden tehlikeli" dedi.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu sabah Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için çok kritik uyarılarda bulundu. Görür, Güneydoğu Anadolu bölgesi için 2 tehlikenin Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağı olduğunu söyledi. 6 Şubat depremleriyle Arap Levhası'nın kuzeye doğru savrulduğuna dikkat çeken Görür, "Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı" dedi.

"Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır" ifadelerini kullanan Görür, "Bingöl Karlıova’dan, Kahramanmaraş’tan, Hatay’a kadar giden hattır. Asıl orayı yaratan bu… Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkâri’ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı" uyarısında bulundu.

Görür'ün açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:
"Güney Doğu’da deprem üreten 2 tehlike var. Bunlardan biri Doğu Anadolu Fayı, diğeri ise Bitlis-Zagros bindirme kuşağı… Yani Güneydoğu Anadolu’yu sınırlayan dağlık bölge. Adıyaman’dan başlayıp Hakkari’ye kadar giden Arap Platformu’nu sınırlayan dağlık bölge. Orası da bir tektonik kuşaktır. Arap Levhası’yla Doğu Anadolu’nun ve Anadolu’nun levhasının sınırıdır. Bu şekildeki levha sınırı bölgeleri depremler üretirler. Bu son 6 Şubat depremlerinde Arap Levhası kuzeye doğru savruldu. Kendisi ile Avrasya Levhası arasında Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Anadolu Levhası’nın da biraz Batı’ya kaymasına neden oldu. Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır. Bingöl Karlıova’dan, Kahramanmaraş’tan, Hatay’a kadar giden hattır. Asıl orayı yaratan bu…

TEHLİKE ORALARDA ARTTI

Dolasıyla bu Adıyaman ve Diyarbakır’a, Hakkâri’ye özgü bir fay sisteminin veya tehlike hattının çalışması değil. Aksine tehlike oralarda arttı. Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkâri kendilerini birinci derecede tehdit eden bindirme kuşağına bağlı bir tehlikeye maruz kalmadılar. Doğu Anadolu Fayı’nın kırılması sonucu etkilendiler. Adıyaman DAF’a çok yakın etkilendi. Diyarbakır da etkilendi, evler yıkıldı. O kuşaktaki Bitlis, Batman, Diyarbakır, Hakkâri ve Şanlıurfa, Şırnak, Gaziantep… DAF ve bindirme hattı levha sınırıyla ilişkili ve onları karakterize ediyor. Dolasıyla hep aktif ve bunlar deprem ürettiği zaman bu bölgeyi etkiler. Bu dediğim DAF’a çok yakın yerlerdeki kentler… Dolayısıyla onlar cidden tehlikeli. DAF üzerinde olan deprem bindirmeyi daha tehlikeli hale getirdi."(Halk Tv)

Kaynak:Halk Tv

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum