“Öncelik sürece verilmelidir”

“Öncelik sürece verilmelidir”
BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, “Bizim beklentimiz süreci koruma altına alacak yasal düzenlemelerin hemen hayata geçmesidir. Öncelik buna verilmelidir, onun dışındakiler teferruattır''.dedi

DİYARBAKIR - BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, önceki gün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Mecit Baskın’ın duruşmasına ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Buldan, davanın ikinci duruşması olduğunu ve kendisinin iki duruşmaya da katıldığını belirtti. Buldan, “Benim açımdan da tarihi bir duruşmaydı. Sanık sandalyesinde oturan başta Korkut Eken olmak üzere 12 sanık aynı zamanda benim eşimin de katiliydi. Sadece bundan değil birçok faili meçhulden sorumlu olan sanıklardı. Biz her iki duruşmada da ne yazık ki sanıkların ve mahkeme başkanının tavrı bizleri üzdü. Her iki duruşmada da sanıkların rahat davranası ve bizlere hakaret etmesi oldu. Özellikle dün Korkut Eken’in bana ettiği hakaretin ve küfrün kabul edilebilir olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.

Eken hakkında suç duyurusu

Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığını ve Türkiye’de adaletten bahsetmenin önceki gün itibari ile birkez daha iflas ettiğini kaydeden Buldan, şunları ifade etti:

“Biz o 12 sanığı vicdanlarımızda mahkum ettik. Bir beklentimiz var. Bütün yasalarda değişiklik yapmaya çalışan AKP bu konuda da elini vicdanına koyup bir düzenleme içine girerek, 20 yıl öncesi ve bugüne kadar devam eden cinayetlerin açığa çıkması için bu sorumluları yargılaması gerektiğini düşünüyoruz. Başta dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile Başbakanı Tansu Çiller olmak üzere bu sorumlular bir an önce yargılanmalıdır. Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda Türkiye bir hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirir.”

Buldan, Korkut Eken’in yaptığı hakarete yönelik hukuki işlem başlatacağını ve Eken hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

“Süreç koruma altına alınmalı”

Açıklamanın ardından Kürkçü ve Buldan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. MİT’e süper yetki tanıyan yasa teklifinin sorulması üzerine Buldan, “MİT ile ilgili yapılacak olan yasal düzenleme sadece MİT ile ilgili olacak. Bizim beklentimiz süreci koruma altına alacak yasal düzenlemelerin hemen hayata geçmesidir. Bu yapılacak olan düzenleme sadece MİT’i kurtaracak düzenleme olduğu için şu anda ilerletilmek istenen bir süreç var, doğal olarak bunun bir yasal zemine oturtulması gerekiyor. Bütün bunların olması için yasal düzenlemelerin genel kuruldan acilen çıkarılması lazım. Öncelik buna verilmelidir, onun dışındakiler teferruattır. Süreci garanti altına almayan hiçbir yasal düzenlemeye evet demeyiz” dedi. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.