‘Özgür insanlar yanımızda olun’

‘Özgür insanlar yanımızda olun’
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni Feride Muradhani'nin, ülkedeki protestolara destek verdiği için tutuklanmasından önce kaydettiği video yayınlandı. Muradhani videoda, dünyaya Tahran yönetimine karşı somut adım çağrısı yaptı.

TİGRİS HABER - Mahsa Amini protestolarına verdiği destek nedeniyle cuma günü tutuklanan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni olan insan hakları savunucusu Feride Muradhani, dünyaya Tahran'la ilişkilerini kesme çağrısında bulundu. Muradhani, dayısı Hamaney'i Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi ve Saddam Hüseyin'e benzetti.

Hamaney’in yeğeni Feride Muradhani videodaki konuşmasında, "Ey özgür insanlar, bizim yanımızda olun ve hükümetlerinize, bu ölüm saçan, katil rejimi desteklemeye son vermesini söyleyin" diye başlayan Muradhani "Bu rejim kendisinin dini ilkelerinin hiçbirine bağlı değil ve güç kullanmaktan, iktidarını her ne şekilde olursa olsun sürdürmekten başka bir kural tanımıyor" ifadelerini kullandı.

'İnsanlık için özgürlük ve adalet'

Feride Muradhani, Fransa'da yaşayan ve kendisini 'İslam Cumhuriyeti'nin bir muhalifi' olarak niteleyen erkek kardeşinin paylaştığı videoda sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın bu bölgesinde siyasi otokratların baskısına daha ne kadar tanıklık etmek zorundayız? Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi, Saddam Hüseyin ve son olarak Humeyni deneyimleri dünyanın başka türlü düşünmesini sağlamak için yeterli değil mi?

Biz İran halkı, Birleşmiş Milletler'in ve inanılırlıklarını 'insanlık için özgürlük ve adalet' hedefinden alan tüm kurumların, İran'da kadınlara, erkeklere ve çocuklara karşı devam eden açık ve korkunç suçlara karşı somut adımlar atmasını, caydırıcı ve etkili eylemlerde bulunmasını talep ediyoruz. İlgisiz kalmaya son verin ve bu korkunç soykırımı engelleyin."

‘Gaddar rejimin temsilcilerini sınır dışı edin’

"Özgür ve cesur İranlılar bu otokratik ve baskıcı rejimi devirecektir" diyen Muradhani, "şu an ihtiyaç duydukları şeyin Tahran'a destek verilmemesi" olduğunu söyledi. Hamaney'in yeğeni, İranlı protestocularla dayanışma çağrısı yaparak, "Şu an, bütün özgür ve demokratik ülkelerin sembolik bir adım atarak İran'daki temsilcilerini çekmesinin ve bu gaddar rejimin temsilcilerini ülkelerinden sınır dışı etmelerinin vaktidir" dedi.

‘Barışa ve dostluğa inanıyoruz’

Muradhani, "Dünyadaki bütün vicdanlı insanlara bizim yanımızda durma ve hükümetlerinden boş sözler veya sloganlarla değil, gerçek eylemlerle hareket etmesini, bu rejimle ilişkilerini sonlandırmalarını isteme çağrısında bulunuyorum. Bizler, cinsiyet, ırk, renk veya milliyet gözetmeyen insanlığın koruyucusuyuz" dedi.

Tarihteki ilk Pers devleti olan Ahameniş İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarı olan 2. Kiros'a atıfta bulunan Muradhani, "Ve atamız 2. Kiros gibi, dil ve kültürden bağımsız olarak insanların özgürlüğüne, barışa ve dostluğa inanıyoruz" ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.