Özgür Özel’den en düşük emekli aylığı için öneri; ‘Asgari ücretten az olmamalı’

Özgür Özel’den en düşük emekli aylığı için öneri;    ‘Asgari ücretten az olmamalı’
CHP'nin düzenlediği Büyük Emekli Mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Açıklanan emekli maaşları, gelecek yoksulluğun habercisiydi.

TİGRİS HABER - CHP'nin düzenlediği Büyük Emekli Mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Açıklanan emekli maaşları, gelecek yoksulluğun habercisiydi. Türkiye'nin 81 ilinden gelen emeklilerin sesi olacağız. En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği Büyük Emekli Mitingi başladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) geçen hafta gerçekleştirilen Büyük Eğitim Mitingi’nin ardından bu hafta da 26 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda "Büyük Emekli Mitingi" düzenlendi.

İSTANBUL’DAN 39 İLÇEDEN OTOBÜS KALKTI

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Emeklinin hakkını Cumhuriyet Halk Partisi alacak!ö ifadelerine yer vermişti. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ise miting için İstanbul’un 39 ilçesinden otobüs kaldırılacağını belirtmişti. Ankara'da bulunan Tandoğan Meydanı'ndaki mitingde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den önce sendika temsilcileri konuşma yaptı

Sendika temsilcilerinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel konuşmasına başladı.

"EMEKLİLERİN SESİ OLACAĞIZ"

Açıklanan emekli maaşlarının gelecek yoksulluğun habercisi olduğunu belirten Özel, Türkiye'nin 81 ilinden gelen emeklilerin sesi olacaklarını söyledi. CHP liderinin açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şu şekilde:

"Biz konuştuk, biz anlattık, siz geldiniz. Kendi meselenize sahip çıktınız. Bugün Ankara’da iğne atsan yere düşmüyorsa bunun sahibi sizlersiniz. Dünyanın en büyük korusunun söylediği en acıklı şarkıdır bu. Emeklinin sorununu çözmezseniz meydanlar, sokaklar bizimdir dedik. Bu sesi ya duyacaklar ya da durmayacağım, hakkınızı söke söke alacağım. Hollanda'dan Ursula emekli olmuş, Trabzon'a geliyor, geziyor. Trabzonlu Ulviye teyze manava gidemiyor, pazara çıkamıyor. Hans'ın yaşadığı hayatı Hasan'dan esirgeyenlere yazıklar olsun.

"HER AY 5.5 ÇEYREK ALTINI ALIP KAÇAN BİR DÜZEN VAR"

Bu iktidar geldiği gün en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi 10 bin lira 2.5 altın almıyor. Her birinizin her ay 5.5 çeyrek altını alıp kaçan bir düzen var. Sesinizi duymazlarsa onlardan hesabı ilk sandıkta soracaksınız. Burada emekliler dışında emekli olamayanlar var.

Astsubaylar emekli olamıyor. Emekli olunca maaş yarıya düşüyor. Yaşı dolduğunda da sefalete sürükleniyor. Her kademede görev yapanların özlük haklarını savunuyoruz.

"48 MİLYON KİŞİYE ÖDENEN PARA FAİZE ÖDENENDEN AZ"

OYAK’ta sözde TÜİK enflasyonu kadar portföy yönettik diyorlar. Bunun adı haksızlık değil, bunun adı hırsızlıktır. Yazıklar olsun.

Ekonomi öncelik belirleme işidir. Ekonomik tercihler sizi kimin hükumeti olduğunuzu gösterir. Toplam 48 milyon kişiye ödenen para bütçede faize ödenenden çok daha az.

"GULYABANİNİ AL "

Başımızda bir gulyabani var. Gulyabani IMF değil. Ama IMF hayaleti aramıza dolaşıyor. Mehmet Şimşek, bu gulyabanini al Saray’a git. Biraz da zenginlerin penceresine gitsin o.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ'YE SESLENDİ

Emeklilerin kredi borçlarının faizleri bir sefere mahsus silinmeli ve borçları beş yıla yayılarak taksitlendirilmelidir. Emekli aylıkları iktidar olduğumuz ilk yüz gün içerisinde önce asgari ücrete, sonra da bırakıldığı yere bir buçuk asgari ücrete çıkarılacaktır.

Emeklinin ekonomisi normalleşmeden Türkiye normalleşemez.

"EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINI YASALAŞTIRALIM"

En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım. En düşük emekli maaşı her türlü kemer sıkmada akıllarına emekliler geliyor. IMF değil ama IMF'nin hayaleti aramızda dolaşıyor. Mehmet Şimşek beni dinle beni dinle, bu gulyabanini al saraya götür biraz da zenginlerden alsın. Bu garibanı emekliyi bıraksın artık. Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor, bunun 64 lirası dolaylı vergiler. İkinci en büyük vergi ücretlilerden alınıyor. Kalan yüzde 10 zenginlerden alınıyor. 100 liranın 90'ını zenginden toplayacaklarına 10'unu topluyorlar. İşte kaynak buradadır." (Halk Tv)

Kaynak:Halk Tv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum