Özhaseki: Af Örgütü ‘Fortacı’

Özhaseki: Af Örgütü ‘Fortacı’

Özhaseki: Af Örgütü ‘Fortacı’

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den Uluslar arası Af Örgütüne ‘Fortacı’ benzetmesi.

 

Sur’u ihya projesinin temel atma töreni için geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, temel atma töreninde yaptığı konuşmada Uluslar arası Af Örgütünün hazırlamış olduğu raporlara ilişkin olarak da eleştirilerini dile getirdi. Uluslar arası Af Örgütünün kara bir propaganda yaptığını ve yalan söylediğini ifade eden Özhaseki, Uluslar arası Af Örgütüne ‘Fortacı’ benzetmesi yaptı.

 

Okumuş olduğu bir kitaptan bir ‘Fortacı’ hikâyesi aktaran Özhaseki, “Ya bu ne kadar yalansa onların, Uluslar arası Af Örgütünün söylediği de o kadar yalandır. Fortacı’lardan daha beter bunlar. Bunlar bizim kardeşliğimize göz koyanlar, bunlar bizim birliğimize, beraberliğimize göz koyan insanlar” diye konuştu.

 

Diyarbakır’ın Suriçi ilçesinin yeniden inşası için 3 projenin temel atma töreninde vatandaşlara hitaben konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuşmasında Uluslar arası Af Örgütünün Sur raporuna ilişkin olarak şunları söyledi:

 

“Kara bir propaganda yapılıyor”

“Fakat biz bütün bunları yaparken, çalışırken, didinirken bir taraftan da yalanlar dinmek bilmiyor. Kara bir propaganda yapılıyor. Ben aylardır Sur’la uğraşıyorum. Ara sokaklarının ismine kadar Allah’a şükür biliyorum. Burada yaptığımız projeler doğru projeler ve her attığımız adım da nihayetinde övünebileceğimiz Sur’a gitmek için de bir adımdır. Bunları yaparken ilk günden başladılar; ‘Sur’da tehcir var. Buradaki yerler boşaltılıp zenginlere verilecek, iş merkezleri yapılacak. Burada hayat son bulacak, kimse yaşamayacak.’ Bunlara bir de Uluslar arası Af Örgütü eklendi. Verdikleri raporlarda da diyorlar ki, ‘%98’i kamulaştırıldı, vatandaşın elinden alındı buralar.  Orada insanlar göçe tabi tutuldular ve karşılıkları, bedelleri de verilmiyor.’ Arkadaşlar, bütün bu yalanlar arka arkaya söyleniyor. El insaf ya! Aylardır burada neler yaptığımıza sizler şahitsiniz.