Palandöken: Esnaf Krediye Ulaşmakta Zorlanıyor

Palandöken: Esnaf Krediye Ulaşmakta Zorlanıyor
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın krediye ulaşamadığını ifade ederek destek istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, teknolojik gelişmeleri takip ederek kendini geliştirmek isteyen esnafın krediye ulaşamadığını ifade ederek, esnafın desteklenmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Ar-Ge ve inovasyon uygulamaları için mali destek gerektiğini belirten Palandöken, esnafın krediye ulaşmada büyük sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

"KREDİ İÇİN ESNAF KEFİL KABUL EDİLMİYOR"

Ankara ve  ilçelerinde esnaf odaları ile çeşitli meslek gruplarından esnaf ve sanatkarları ziyareti sırasında sorunlarını dinleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tezgâhını büyütmek, AR-GE yaptırmak için esnafın sermayesinin yeterli olmadığını vurguladı. Krediye ulaşmada sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Palandöken, "Eskiden esnaf kefil aranırken şimdi kabul edilmiyor. Memur kefil bulmakta kredi bulmaktan zordur. Krediye kolaylık getirilmeli" çağrısında bulundu.

"SİCİLE YENİDEN YAPILANDIRMA ŞART"

2003 ve 2009 yıllarında sicillerin düzeltilmesiyle ilgili çıkarılan iki ayrı Kanunun da bankalarca uygulanmasından ısrarla kaçınılmasının esnafı mağdur ettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarına şöyle devam etti:

"Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde kurulan Risk Merkezi'ne devredilen kara liste silinmedi. Borcumuz bitse de listede gözüküyoruz. Bankalar borcu biteni kara listeden bilerek silmiyor. Sicilden silmek bir ay sürer biz size kredi veririz diyerek yüksek faizden kredi vermeye çalışıyorlar. Sicil affı uygulanmadığı için ticaret yapılamıyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve sicili yeniden yapılandıracak etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.