Saadet Partili Karaduman’dan Diyarbakır’ı bölen projeye ilişkin soru önergesi

Saadet Partili Karaduman’dan Diyarbakır’ı bölen projeye ilişkin soru önergesi
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, TCDD tarafından Diyarbakır şehir merkezinden geçen tren hattına yapımı başlanan güvenlik duvarına ilişkin meclise soru önergesi verdi.

saadet-onerge.jpegsaadet-onerge.jpeg

TİGRİS HABER -Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Diyarbakır şehir merkezinden geçen tren hattı boyunca yapımına başlanan güvenlik duvarına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Saadet Partili vekil Abdulkadir Karaduman, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Devlet Demiryolları Diyarbakır'da bulunan tren rayları boyunca 2 metre yüksekliğinde 12 kilometre uzunluğundaki beton duvarın yapımına başlamıştır. Bu duvar şehri ikiye bölmektedir. Duvar yaya geçiş noktaların kapatmakta araç girişlerini kısıtlamakta, yolun bir tarafındaki insanlar ve esnafların diğer tarafında duranlarla ayırmaktadır. Mevcut tren yolunun da cumhuriyetin ilk dönemlerinde yapıldığı bilinmekte ve o doneden bugüne hala değiştirilmediği, gürültüye neden olduğu iddia edilmektedir. Duvar yapımıyla birlikte raylı sistem ile ilgili devam eden sorunlara her yenisinin daha ekleneceği aşikârdır. Şehirde inşa edilmeye başlanan bu duvar Berlin, Meksika gibi duvarları hatırlatmaktadır. Duvar örülmesinin yerine mevcut demir yolunun güzergâhının değiştirilmesi yahut yer altına alınması veya panel çitle çevrilmesi daha uygun olur kanaatindeyim.”

Karaduman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

“1. Bu proje Bakanlığının bilgisi dahilinde midir Bakanlığınız tarafından be proje hakkında açıklama yapılacak mıdır?

2. Diyarbakır'da vatandaşlarla ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla istişare yapılmış mıdır? Bu projede vatandaşların rızası alınmış mıdır?

3. Proje hakkında Çevresel Etki Düzenlemesi (CED) Raporu hazırlanmış mıdır?

4 Bu projeye şehir planlayıcıları, mimarlar ve ilgili mühendisler dahil olmuş mudur? Olmuşsa kim nasıl bir rapor vermiştir?

5. Mevcut demiryolunun güzergâhının değiştirilmesi, yer altına alınması veya panel çitle çevrilmesi gibi alternatif bir çalışmayı düşünüyor musunuz?

6 Bu projenin başta duvarın inşa edileceği semeler olmak ürere Diyarbakır şehrine öngörülen faydaları ne olacaktır? Hangisi kamusal fayda gözetilerek yapılmaktadır?

7 Projenin maliyeti ne kadardır?” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.