Saklı Konak hizmete açıldı

Saklı Konak hizmete açıldı
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Balıkçılar başı Semtinde bulunan Green Park Otel ve tarihi Saklı Konak 8 ay süren restorasyon çalışmalarının ardından hizmete açıldı. 703 yıllık Saklı Konak hizmete açılırken otelin resmi açılışı ise 20 Eylül ila 1 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

TİGRİS HABER - 2015 yılında Sur’da yaşanan çatışmalı süreçte ağır hasar gören tarihi yapı iş İnsanı Serdar Ay tarafından devralınarak 11 milyon TL’ye restore edildi.

serdar-ay-sakli-konak.jpg

114 yataklı otel 300 kişiye hizmet verebilme kapasitesine sahipken, bin 500 kişilik toplantı salonu ile kentteki sosyal yaşama ciddi katkılar sunabilecek bir kapasitede.

serdar-ay.jpg

‘Restorasyon 11 milyona mal oldu’

Kahvaltılı bir basın toplantısında otelin açılış tarihinin duyurusu yapılırken, tarihi yapıyı devralan ve ciddi restorasyon çalışmaları yapan iş insanı Serdar Ay, otelin restorasyon sürecine ilişkin şunları söyledi: “Bir tarihe tekrardan tanıklık ediyoruz. 5 yıl öncesinde yaşanılan malum sıkıntılardan kaynaklı burası çok büyük yıkımlara uğradı. Bu yıkımı restore edip tekrar sosyal yaşama katmaya çalıştık. Bugün sizlerin de gördüğü gibi daha sosyalite bir Diyarbakır’ın varlığının bizleri daha da güçlendireceği inancı ile yola çıktık. 5 yıl önceki yıkımın sonunda daha ferah ve sağlıklı bir sürecin içine girmenin tanıklığındayız. İnanıyoruz ki, bu başarı kentin ve özellikle Sur gibi kadim bir yapının olacaktır. 8 aya yakın bir restorasyon süreci oldu. Bu restorasyon bize 11 milyona mal oldu. Sur çok değerli bir yer ve bunun çok daha fazlasını hak ediyor. Otelimizin kapılarını 20 Eylül ila 1 Ekim tarihleri arasında açacağız. İnsanlarımıza, halkımıza ve tüm Türkiye’ye hizmet vermeye başlayacağız. 114 yataklı bir otelimiz var. Otelimizin 300 kişilik bir kapasitesi var. Bin 500 kişilik toplantı ve konferans salonumuz var. Burada tarihi bir yapının içerisinde bütünleşmiş bir otel yok. Kendi alanında Türkiye’de ve dünyada tek. Bu konsensüsün içerisinde özellikle 1317 tarihli Saklı Konak kentimiz için çok farklı bir imaj yaratacaktır. Yerli ve yabancı turistlere çok iyi bir hizmet vereceğimiz inancındayım. Şuan için 60’a yakın bir istihdamımız var. Fakat istihdamımız 100’ü bulacak. Pandemi sürecini hesaba katarak şimdilik böyle bir başlangıç yaptık.”

cuma-turgut-sakli-konak.jpg

‘Bölgenin ilk 5 yıldızlı oteli’

Green Park Otel Genel Müdürü Cuma Turgut ise otelin kent turizmine katkılarını ve yapılan hazırlıkları şöyle özetledi:  “Uzun zamandır turizm sektöründe olan bir olarak böyle bir yerde halkımıza hizmet sunmak ve gelen turistlere farklı bir hizmet sunabilmek için ekibimizle birlikte çok iyi bir hazırlığımız var. Sur’un alışılagelmiş hizmetinden daha farklı bir konsept için arkadaşlarımızla yoğun bir çabanın içerisindeyiz. Bölgenin ilk 5 yıldızlı oteli olmasıyla beraber işletme anlayışımız da çok farklı olacak. Sur’un tarihiyle ve Diyarbakır’ın değerleriyle beraber birçok alanda hizmet vermek adına hazırlanıyoruz. İçinde bulunduğumuz tarihi mekanın değeri zaten tartışılmaz. Otelimizin birçok aktivite alanları, farkındalıkları var. Misafirlerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışacağız.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum