STK’lardan gözaltılara ilişkin ortak açıklama

STK’lardan gözaltılara ilişkin ortak açıklama
Diyarbakır’daki STK’lar DTK’ye yönelik gözaltılara ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada gözaltıların rutin hale geldiği ve kadın kurumlarının baskı altına alındığı kaydedildi.

Diyarbakır'da DTK’ye (Demokratik Toplum Kongresi) yönelik operasyonda gözaltına alınanlara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan akları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği ve Diyarbakır Tabip Odası ortak bir açıklama yaptı.

64 kişiden 42’si gözaltında

Açıklamada, “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında çoğunluğu Diyarbakır’da olmak üzere İstanbul, İzmir, Batman, Adana ve Urfa’da düzenlenen baskınlarda, haklarında gözaltı kararı verilen 64 kişiden 42’si gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında 70 yaşında ve ağır sağlık sorunları bulunan Barış Annelerinden Makbule Özbek, Kürt siyasetçiler, avukatlar, KESK, TMMOB, Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri ile belediye eş başkanı ve belediye meclis üyeleri bulunmaktadır” denildi. 

Kadın kurumlarına baskı artıyor

Operasyonların rutin hale geldiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Anti demokratik uygulamalar nedeniyle toplum adeta nefes alamaz duruma getirilmiştir. Temel insan hakları fütursuz bir şekilde çiğnenmekte, yargı kurumları ise ihlallerin önüne geçmek yerine ne yazık ki bu durumun sürdürücüsü konumuna geçmiştir. Kayyum atamaları ile seçme seçilme hakkı askıya alınmakta, işkence ve kötü muamele hem gözaltında hem sokakta olağan bir uygulama haline getirilmekte, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları her geçen gün daha da sınırlandırılmaktadır. Kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlar her geçen artmakta ancak bu suçların önüne geçmek yerine, Makbule Özbek’in gözaltına alınması ile barış mücadelesine, Rosa Kadın Derneğine yönelik soruşturmalar örneğinde olduğu gibi kadın kurumlarına baskılar arttırılmaktadır.”

Gözaltılar serbest bırakılsın

Gözaltıların kaygı verici düzeye geldiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bizler, hak savunucusu kurumlar olarak, hukuk dışı uygulamalara derhal son verilerek, toplumsal barış ve adaletin topluma hakim kılınmasını talep ediyoruz. Temel demokratik değerlerin çiğnenmesi tüm topluma zarar verir. Siyasetçilere, gazetecilere, aydın ve yazarlara, sivil toplum örgütlerine, kadın kurumlarına dönük baskılara son verilmesini istiyoruz. Devlet mekanizması bunu sağlamakla yükümlüdür. Yetkililerden, bu yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyor, haksız şekilde gözaltına alınan yıllarca barış mücadelesi veren ve ağır sağlık sorunları bulunan Makbule Özbek olmak üzere herkesin serbest bırakılmasını istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.(Haber Merkezi)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.