“Sur için Bismillah”

“Sur için Bismillah”

“Sur için Bismillah”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 103 gün süren operasyonlar nedeniyle harabeye dönen İlçenin yeniden inşası için çalışmaların startı bugün veriliyor. Sur’un yeniden inşası için ilk kazmayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin vurması bekleniyor.

 

Geçtiğimiz yıl Sur’da yaşanan çatışmalı ortam nedeniyle Sur’da büyük bir yıkım yaşanırken, Sur’un yaraları yavaş yavaş da olsa sarılmaya başlanıyor.  UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan tarihi Sur’da sağlıklaştırma çalışmaları bir süredir devam ederken, Sur’un yeniden inşası için yapılacak çalışmalar için ilk somut adım bugün atılacak.

 

Tescilli yapılar zarar görmüştü

Sur’da yaşanan çatışmalar ilçede can kayıplarının yaşanmasına neden olurken, çatışmalı ortamın korkutucu etkisi tarihi ilçede büyük bir göç dalgasının yaşanmasına da yol açtı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve yerli, yabancı binlerce turistin yoğun ilgisini çeken tarihi Sur ilçesinde birçok tescilli yapı Sur’daki çatışmalı süreçte zarar gördü.  

 

Tescilli yapı zarara uğradı

Kurşunlu Camii, Paşa Hamamı, Çardaklı Hamamı, Surp Giragors Ermeni Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi, Haci Hamit ve Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu Şeyh Mutahhar Camii zarar gören tarihi yapılar arasında.

İlk kazma bugün vuruluyor

Sur’un yeniden yapılandırılması ve tarihi ilçede zarar gören dünyanın kültürel mirası olan tarihi yapıların restorasyonu kapsamındaki çalışmalar devam ederken, Sur’un yeniden inşası için ilk kazma vuruluyor.