1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Sur’da Meryem Ana Yortusu
Sur’da Meryem Ana Yortusu

Sur’da Meryem Ana Yortusu

Sur’da Meryem Ana Yortusu

A+A-

Meryem Ana'nın ölüm yıldönümü olarak bilinen ve tüm Hıristiyanlarca kutlanan 15 Ağustos, Meryem Ana Yortusunda Diyarbakır’daki Ermeni ve Süryaniler Sur’daki Süryani Kadim Ortodoks Meryem Ana Kilisesinde bir araya gelerek bir kutlama gerçekleştirdiler.

Pazar gününe denk geldiği için 13 Ağustos’ta kutlanan intikal gününde Diyarbakır Suriçi’nde bulunan Süryani Kadim Ortodoks Meryem Ana Kilisesinde yapılan ayinde dualar edilirken, ayin sonrasında üzüm dağıtıldı.

Bu yılki, Meryem Ana Yortusu için yapılan ayinde bir konuşma yapan Meryem Ana Süryani Kilise Papazı Yusuf Akbulut, barış, sevgi ve kardeşlik vurgusu yaptı. Akbulut, “İsa Mesih hayatında hiçbir zaman şiddet kullanmamıştır ve o barışın sembolüdür. Onda hiçbir zaman hileli bir söz görülmemiştir. Eğer biz de onun gibi barışı seversek, insanlığı seversek, kardeşliği seversek biz de gökteki babanın öz evlatları olacağız” diye konuştu.

Diyarbakırlı Emeniler Meryem Ana Yortusu (Astvatsadizn), Üzüm Kutsama Bayramını dün kutladılar. Surp Giragos Ermeni Kilisesinin Surdaki çatışmalardan dolayı zarar görmesi ve ibadete kapalı olması nedeniyle Diyarbakır’daki Ermeniler Üzüm kutsama bayramını Süryani Kadim Ortodoks Meryem Ana Kilisesinde kutladılar.