Sur’u KİPTAŞ ihya edecek!

Sur’u KİPTAŞ ihya edecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Sur’u yeniden inşa edecek büyük projelerin temeli atıldı.

 

Sur’un yeniden inşası için hazırlanan projelerin hayata geçmesi ile milyonlarca turistin Sur’a geleceğini belirten Özhaseki, Sur’daki yapılaşmaya ilişkin şunları söyledi: “Geleneksel taş evlerimize, 50 evin yapımına bugün başlıyoruz. Bundan sonra yapılacak bütün evler geleneksel Diyarbakır evleri olarak yapılacak. Sur içinde artık briketten, tenekeden çirkin yapılar olmasın. Geleneksel taş evlerimizin yapımına bugün başlıyoruz. Bunu da İstanbul’dan Büyükşehir belediyemizin bir yan kuruluşu olan KİPTAŞ üstlendi. Bundan sonra yapılan bütün evler KİPTAŞ’ın yapacağı o klasik, geleneksel Diyarbakır evleri olarak yapılacak” diye konuştu.

 

Çalışmalar örgütü rahatsız ediyor

Sur’un yeniden inşası için başlatılan projelerin temel atma törenine tele konferansla bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, çatışmalarda ağır hasar gören tarihi Sur ilçesini yeniden inşa edecek projelere ilişkin, "Yapılan çalışmalar elbette terör örgütünü rahatsız ediyor, bunu da biliyoruz. Ama onlar rahatsız olacakları kadar olsunlar, yeter ki milletimiz bir olsun, beraber olsun, kardeş olsun. Düşmanlarımız sevinmesin." dedi.

 

Törene yoğun katılım

"TOKİ Peyzaj Düzenlemesi ve Rekreasyon Projesi, Geleneksel Diyarbakır Evleri ile Dicle Vadisi Peyzaj ve Rekreasyon Projesi birinci etabının temelinin atılması için Sur ilçesindeki İçkale'de tören düzenlendi. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Cumali Atilla ile diğer ilgiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.