1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Tarih hırsızları
Tarih hırsızları

Tarih hırsızları

Sur’da olaylar ve kentsel dönüşüm kapsamındaki yıkımlar sırasında enkazlardan çıkan tarihi Diyarbakır bazalt taşları, esrarengiz şekilde şehir dışına taşınarak satılıyor.

A+A-

Önce hayallerimizi çaldılar, şimdi de taşlarımızı..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere bugün Diyarbakır’da olacak. Bakan Özhaseki’nin gelişi öncesi ise, Sur İlçesi’nde yaşanan tarihi taş hırsızlığı toplumun vicdanını kanatmaya devam ediyor.

Sur’da olaylar ve kentsel dönüşüm kapsamındaki yıkımlar sırasında enkazlardan çıkan tarihi Diyarbakır bazalt taşları, esrarengiz şekilde şehir dışına taşınarak satılıyor. Hem maddi hem de kültürel olarak paha biçilmez değeri olan taşların bu şekilde satılmasına tepki gösteren Sur sakinleri,”Önce buraları yıkarak hayallerimiz çalındı, şimdi de tarihi taşlarımız çalınıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Yıkımlar arasında tarih fışkırdı

Diyarbakır’ın binlerce yıllık tarihini bağrında taşıyan ve kültürel değerlerini, toplum yaşantısını yansıtan tarihi Sur bölgesi 2 yıl önce meydana gelen olaylarda büyük hasar gördü. Tarihi yapılar yerle bir oldu, evler yıkıldı ve binlerce insan mağdur olarak zorunlu olarak burayı terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra devletin ilgili kurumları ve yerel yönetimler tarafından kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı. Birçok ev ve yapı bu kapsamda boşaltılarak yıktırıldı. Yıkımlar arasında adeta bir tarih fışkırdı.

Önce şehir dışına, sonra başka şehirlere

Karacadağ eteklerinden çıkarılan ve Diyarbakır’a ait önemli bir simge olan, paha biçilmez maddi ve manevi değere sahip tarihi bazalt taşları enkazlar arasından çıktı. Her biri büyük bir maddi değer taşıyan ve aynı zamanda kent kültür mozaiği için önem ifade eden tarihi taşlar sahip çıkılarak korumaya alınmadığı için esrarengiz şekilde toplanarak şehir dışına taşınıyor, iddialara göre de ağırlıklı olarak Bağıvar ve Sadi köyü bölgesinde biriktirilen bu taşlar inşaatlarda kullanılmak üzere başka şehirlere götürülerek satılıyor. Bu yolla büyük bir rant elde ediliyor.

En fazla Lalabey ve Alipaşa’da

Sur sakinleri ise “önce buraları yıkılarak hayallerimiz çalındı, şimdi de tarihi taşlarımız çalınıyor” diyerek bu olaya tepki gösteriyor. Sahipsiz kalan tarihi taşların en fazla çalındığı yerler ise Alipaşa ve Lalabey Mahalleleri olarak dikkat çekiyor.