1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Tekstil Kent müjdesi
Tekstil Kent  müjdesi

Tekstil Kent müjdesi

Kentin işsizlik sorununa merhem olacak proje, kendi alanında Türkiye’de bir ilk!

A+A-

 

Ali Abbas Yılmaz / Özel HABER

 

Diyarbakır’daki işsizlik sorununu bir nebze olsun azaltacak olan ve kentteki istihdama ciddi katkılar sağlayacak olan Tekstil Kent Projesinin kent ekonomisine katkılarını ve projenin geldiği aşamayı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği, (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Oğurlu ile konuştuk.

Tekstil Organize Sanayi Bölgesinin 2018 yılı sonunda hizmete gireceğinin müjdesini veren Sayar, “Tekstil kentin kurulmasıyla, merdiven altında sağlıksız koşullarda üretim yapan yerel firmalarımızı oraya taşıyacağız” dedi.

 

Tekstil Kent tüm avantajlarıyla yatırımcılarını bekliyor

Ulusal ölçekteki tekstil firmaları, kurumları ile de diyalog halinde olduklarını ve ulusal ölçekteki firmaları da bölgeye çekerek yerel firmalarla işbirliği halinde yatırım yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Sayar, ulusal ölçekteki firmalara şu çağrıda bulundu: “ Tekstil kent yatırım yapmaya hazırdır. Tekstil Kent projemiz yatırımcılara çok önemli avantajlar sunuyor. Buraya yatırımcı geldiğinde kendisinden arsa bedeli alınmıyor. Bir yatırımcı buraya fabrika kurduğunda 10 yıl boyunca işçi ve işveren priminden muaf tutuluyor. Yani, 100 kişilik bir istihdam sağlayan bir yatırımcı yaklaşık olarak ayda 40 - 50 bin TL’lik bir avantaj sağlayacaktır. Bu rekabet ortamında bu bile başlı başına muazzam bir avantaj sağlayacaktır.”

 

Gerçek yatırımcılar için kriterleri ağırlaştırdık

Tekstil Kent Projesinin mimarı olan GÜNTİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Oğurlu ise Tekstil OSB’ye başvuru kriterlerine ilişkin şunları söyledi: “ Başvuru kriterlerimiz noktasında da çok ağır şartlar getirdik. Çünkü gerçek yatırımcıları Tekstil Kent Projesine çekmek istiyoruz. İlk etapta en az yüzde 50’lik bir yeri kapatmaları gerekiyor. Sektörde en az üç yıl deneyimli olmaları şartı aranıyor. Yine, en az 45 kişiyi istihdam etme zorunluluğu getiriyoruz.”

Türkiye’de ilk ve tek proje

Diyarbakır’ın gözdesi olacak Tekstil Kent Projesinin Türkiye’de ilk ve tek proje olduğuna vurgu yapan Oğurlu, “Diyarbakır Tekstil Kent Projesi tekstil sektöründe ihtisas OSB olarak tektir. Yani, bazı yerlerde küçük çaplı ya da karma OSB’ler içinde tekstile belli bölümler ayrılmış ama bağımsız ve tek başına olan Tekstil OSB olarak Diyarbakır’da kurulan ilk ve tektir. Diyarbakır Tekstil OSB tamamıyla konfeksiyon üzerinedir ve çok az bir maliyetle çok büyük bir istihdam sağlayacaktır” dedi.

Tekstil Kent Organize Sanayi Bölgesinin önemi, kent ekonomisine katkıları ve gelinen aşamada projenin durumu hakkında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile konuştuk.

Tekstil Kent Projesinin Diyarbakır’a kazandırılmasının kent ekonomisine ciddi katkıları olduğunu belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, 2018 yılının bahar ayında fabrikaların temellerinin atılacağını ve yılsonunda da makinelerin çalışmaya başlayacağını söyledi.

25 yaş altı büyük bir genç nüfus potansiyeline sahip bir kent olarak ve devletin Altıncı bölge teşviklerinin ciddi avantajlarıyla yatırımcılar açısından bölgenin muazzam avantajlar sunduğunu ifade eden Sayar’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Genç nüfusa istihdam alanı, Tekstil Kent OSB

“Diyarbakır, bir milyon 673 bin kişilik nüfusu ile Türkiye’nin on ikinci büyük şehridir. Nüfus dağılımı açısından da Türkiye’nin en genç şehirlerinden biridir. Ortalama yaşımız 22,8’dir ama buna rağmen işsizlik oranımız çok yüksek ve işe katılım oranımız ise çok düşüktür. Bir bütün olarak baktığımızda genç nüfusumuzun istihdam edileceği projeleri gerçekleştirmeye olan ihtiyacımız oldukça fazladır. Bu anlamda baktığımızda genç nüfus potansiyelimizi istihdama dönüştürecek politikaları ivedilikle harekete geçirmemiz gerekmektedir.

Merdiven altı üretimden Tekstil Kente

Hâlihazırda karma organize sanayi bölgesinde istihdamı arttırmaya dönük ek çalışmalarımız var. Yine, turizmi canlandırmaya dönük çalışmalarımız var. Tarımın geliştirilmesi ve tarıma dayalı sanayinin oluşturulmasına dönük çalışmalarımız var. Tekstil kent projemiz ise bin 290 dönüm üzerine kurulu ihtisas organize sanayi bölgesi, yani karma OSB değil tamamıyla hazır giyim /  konfeksiyon üretiminin yapıldığı bir alan olacak. Tekstil kentin kurulmasıyla, merdiven altında sağlıksız koşullarda üretim yapan yerel firmalarımızı oraya taşıyacağız. Bir diğer boyutuyla da Diyarbakır’ın altıncı bölge teşvik sistemi içerisinde yer alan bir şehir olması hasebiyle yatırımcılarımızı bu teşviklerden yararlandırmaktır. Altıncı bölge teşviklerinin en avantajlı kalemlerinden biri de işçi ve işveren prim desteğidir. Tekstil sektörü de emek yoğunluklu üretimin yapıldığı bir sektördür ve bu prim destekleri yatırımcılarımız için oldukça cazip avantajlar sunmaktadır. Yine, tekstilin hammaddesinin pamuk olması ve bölgemizin geniş tarım alanlarında pamuk üretimin yapılıyor olması da büyük bir avantajdır. Yani, hazır giyim / konfeksiyon ürünlerinin hammaddesinin bölgede olması tekstile yatırım açısından ciddi olanaklar sunmaktadır.

‘Bin 290 dönüm üzerinde 105 sanayi parseli’

Tekstil Kent projesi son aşamaya geldi. Şuanda bu projenin içerisinde Diyarbakır’da Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizimle beraber Valilik, Belediye, Ticaret Borsası ve Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) yer alıyor. Dernek tüzel kişiliğini kazandı ve şuan faaliyettedir. Şuan bin 290 dönüm üzerinde 105 sanayi parseli planlanmış. Artık bir taraftan yavaş yavaş yatırım başvurularını alma sürecine yaklaşırken bir taraftan da altyapı çalışmalarına dönük olarak bakanlık nezdinde görüşmelerimiz var. Bizim amacımız 2018 yılı içerisinde fabrikaların yapılmasıdır. Son dört beş yıldır Diyarbakır’da tekstil alanında önemli mesafeler alınmış durumdadır. Yani, şuanda birçok tekstil firmamız ulusal ölçekteki firmalara ürün üretebilecek kapasitededirler. Kendi markasını oluşturmuş firmalarımız var. Şuan itibariyle biz başvuru kriterlerini çalışıyoruz. Gerçekten bölgemize tekstil alanında yatırım yapabilecek, ciddi istihdam oluşturabilecek firmalara bu alanları tahsis etmek için başvuru kriterlerini titizlikle oluşturuyoruz. Karacadağ Kalkınma Ajansı ile birlikte bu kriterleri tamamladıktan sonra da yakın zaman içerisinde başvuruları almaya başlayacağız.