1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Tigris Haber'in manşeti üzerine okullara soruşturma
Tigris Haber'in manşeti üzerine okullara soruşturma

Tigris Haber'in manşeti üzerine okullara soruşturma

Gazetemiz'in 25 Eylül'de "İNTİHAR LİSTESİ" ile manşeti ile verdiği habere ilişkin Diyarbakır Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

A+A-

Tigris Haber- Gazetemiz'in 25 Eylül'de "İNTİHAR LİSTESİ", "HANİ EĞİTİM ÜCRETSİZDİ?" manşeti ile verdiği habere ilişkin Diyarbakır Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Milli Eğitim'den yapılan yazılı açıklamada haberimizin gündeme getirdiği konulara ilişkin ilgili okullar ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldığı vurgulandı.

Haberimizde yeni eğitim öğretim yılının başlangıcına ilişkin şu ifadeler yer almıştı, "Milli Eğitim Bakanlığı, klasik hale gelen açıklamasıyla velilerden kayıt ücreti ve okul masrafları alınmayacağını deklare etti ancak Güneydoğu’da çok farklı bir işleyiş var. Neredeyse sıra ve masaların parası bile vatandaşlardan talep edilecek. Okul idareleri, Milli Eğitim’in iddia ettiğinin aksine okulların giderlerini karşılamadığına dikkat çekerek Okul Aile Birliği adı altında velilerden hem kayıt parası ve aidat, hem de temizlik malzemelerini talep ediyor. Bakanlığın serbest hale getirdiği okul kıyafetleri de okullarda adeta zorunlu hale getirilmiş durumda. Diyarbakır’da okul kıyafetlerinin yıllardır bilinen esnaflardan yapılması ise tartışmalara ve eleştirilere yol açıyor."

KONUYA İLİŞKİN HABERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yaptığımız haber üzerine özelikle öğrenci velilerinden büyük tepkiler gelmeye başladı. Bu tepkiler üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü haberimizi doğrulayan ve habere konu olan kişiler hakkında soruşturma başlattıldığını belirten şu açıklamayı yaptı:

Son günlerde yazılı ve görsel basında; İlimizdeki bazı okul müdürlükleri tarafından öğrenci ve velilere yönelik “okul kıyafeti ile zorlamada bulundukları ve belli bir mağazaya yönlendirme yapıldığı”, “malzeme listesi adı altında velilerden temizlik, kırtasiye ve benzeri malzemelerin talep edildiği”, “kayıt parası adı altında zorla bağış yapmalarının istendiği” şeklinde haberlere yer verilmektedir.

hani-egitim-ucretsizdi-001.jpg

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, ilimizdeki ilkokul, ortaokul ve tüm liselerdeki kayıtlar, Bakanlığımızın belirlediği takvim içerisinde ilgili mevzuat hükümleri ve Bakanlığımız talimatları doğrultusunda yapılmıştır. Kayıt esnasında herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmemesi için tüm önlemler alınmış ve eğitim-öğretim yılı başlaması ile birlikte, öncelikle 17 İlçe Milli Eğitim Müdürümüz akabinde okul ve kurum müdürlerimizin katılımı ile toplantılar yapılmıştır. Yapılan toplantılarda mer’i mevzuat hükümleri hatırlatılarak okul ve kurum müdürlerimize yönelik olarak;

Kayıt için müracaatta bulunacak velilerimizin hiçbir suretle kayıt parası veya başka bir ad altında bağışa zorlanılmaması,

Velilerimizden malzeme veya başkaca bir şey istenmemesi,

Öğrenci kıyafetlerinin seçimi ve alımında ise belli yerlere kesinlikle yönlendirme yapılamaması, kıyafetlerin kaliteli, ekonomik ve piyasada rahatlıkla bulunabilecek ürünlerden seçilmesi,
hususları özellikle belirtilmek suretiyle gerekli uyarılar yapılmış ve vatandaş odaklı, öğrenci başarısını ön plana çıkaracak çalışmalara yoğunlaşılması konusunda hassasiyet gösterilmesi, aksi davranışlarda bulunulması halinde ilgililer hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı belirtilmiştir.

Gazete haberlerinde her ne kadar “okul kıyafeti”, “malzeme listesi” ve “kayıt parası” isteyen okulların ismi yer almamakta ve haber içerikleri genel değerlendirmeler olarak verilmiş ise de, yapılan haberler üzerine Müdürlüğümüzce idari işlemler başlatılmış olup, konuyla ilgili ihmali ve kusuru bulunan okul yöneticilerinin tespit edilmesi halinde, haklarında gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır.

Müdürlüğümüze bağlı resmi-özel tüm eğitim kurumlarından hizmet alan öğrencilerimizin kendi çocuklarımız olduğu, eğitim yöneticileri olarak bizlerin de anasınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerin velisi olduğumuz bilinciyle, eğitimde 2023 hedeflerimize ulaşmak adına gerekli bütün çalışmalar hiçbir aksaklığa mahal verilmeyecek şekilde yürütülmekte olup, öğrenci ve velilerimizin memnuniyetinin üst seviyede sağlanması için her türlü önlem hassasiyetle alınmaktadır ve alınmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

 

 

Bu haber toplam 2199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler