1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TTB koronavirüs için heyet kurdu
TTB koronavirüs için heyet kurdu

TTB koronavirüs için heyet kurdu

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, yaptığı yazılı açıklama ile koronavirüsü için heyet oluşturduğunu duyurdu

A+A-

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Van’da kişilerin karantina altında tutulmasına, İran’da da ölümlere neden olan korona virüsüne dair yazılı açıklama yaptı.

 Van’da karantina altına alınanların sonuçlarının negatif çıkmasının sevinçle karşılandığını ifade eden TTB, sürecin izlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla konunun uzmanlarından bir heyet oluşturduğunu bildirdi.

 ‘Kişisel korunma önlemleri hakkında toplumun bilgilendirilmesi amacıyla…’

TTB tarafından yapılan açıklamada “Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkili kurumların halkı hızlı, doğru ve tam olarak bilgilendirmesinin paniğe neden olabilecek spekülatif haberlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek açısından kritik önemde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Kişisel korunma önlemleri hakkında toplumun yaygın biçimde bilgilendirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle de işbirliği yapmasının değerli olduğuna inanıyoruz” denildi.

‘Koruyucu ekipman temininde sorunlar var’

 İran’a komşu illerde koruyucu tıbbi malzeme stoklarının yeterli hale getirilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Alandan edindiğimiz bilgiler sağlık kuruluşlarında koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşandığını göstermektedir. Hekimler ve sağlık çalışanları enfekte olabilecek kişilerle temas açısından en yüksek risk grubunda olduklarından, İran ile komşu illerden başlamak üzere sağlık kuruluşlarında koruyucu tıbbi malzeme ve ekipmanların stokları bir an önce yeterli hale getirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

‘Gereksinim durumunda yardıma hazırız’

 TTB heyetinin halkın hizmetinde olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Hastalığın tanısı acil olduğundan etken virüsün tanısına yönelik serolojik testlerin Hıfzısıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da çalışılabilmesine dönük düzenlemeler yapılmalıdır. Türk Tabipleri Birliği bünyesinde sürecin izlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla konunun uzmanlarından bir heyet oluşturulmuştur. Gereksinim durumunda yardıma hazır olduğumuzu meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Van’da virüse karşı gerekli tedbirler alındı

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs İran’da da ölümlere neden olurken, İran’a komşu Van’da da önlemler arttırıldı. Van’da gözlem altında tutulan beş kişinin test sonuçları negatif çıkarken, koronavirüs tehdidi nedeniyle Türkiye-İran sınırı kapatıldı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.