Tunceli’de Hasret Gültekin anıtına saldırı

Tunceli’de Hasret Gültekin anıtına saldırı
Tunceli/Dersim Nazimiye’de bulunan Düzgün Baba Cemevinin bahçesindeki Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce sökülerek, cemevinin arkasına atıldı.

Tunceli’de 16 Temmuz Nazımiye Düzgün Baba Cemevi bahçesinde açılışının yapılması planlanan Hasret Gültekin anıtı ve Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 canın isminin olduğu kaideler, kimliği henüz belirlenemeyen şahıslarca yerlerinden sökülerek cemevinin arkasına atıldı.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, yaptığı açıklamada Hasret Gültekin ve Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anıtına yönelik yapılan bu saldırıyı kınadı.

“Hiçbir alevi Hasret Gültekin anıtından rahatsız olmaz”

Önlü, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: “Bu çirkin saldırı kadar, Düzgün Baba Cemevi yönetimi tarafından ortaya atılan çirkin ithamlar ve konuşmalar da bizleri derinden üzmektedir. Düzgün Baba Cemevi yönetimi tarafından, Dersim’de bazı kişi ve kurumların Hasret Gültekin’in anıtına karşı olduğu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Hasret Gültekin ve Sivas Katliamı şehitleri Alevi toplumunun önemli değerleridirler. Kendini Alevi olarak tanımlayan her insan, Sivas Katliamı’nın acısını ilk günkü gibi yüreğinde hissetmektedir. Sivas’ta katledilen yalnızca sanatçılar, aydınlar ve yazarlar değildir. Sivas’ta aynı zamanda Alevi inancı, kültürü ve değerleri de katledilmek ve yok edilmek istenmiştir. Bu yüzden Hasret Gültekin ve Sivas Katliamı şehitleri için yapılması istenen her çalışma başta Dersim’in Alevi halkı ve kurumları tarafından sahiplenilir ve baş tacı edilir. Hiçbir Alevi Hasret Gültekin anıtından rahatsız olmaz, olamaz. Hasret Gültekin’in sazı ve sözü Alevi halkının tarihidir. Dersim kurumlarını töhmet altında bırakan, karşı karşıya getirmek isteyen, bundan çıkar sağlayarak kendine rant alanı yaratan kişiler kimlerse, failler de onlardır ve bu çirkin saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Alevi inancını, kültürünü ve değerlerini kişisel amaçları için kullananlar, Düzgün Baba isminden rant ve çıkar sağlayan bazı kişiler, bu kez de Hasret Gültekin ve Sivas Katliamı şehitlerinin isimlerini ve değerlerini ranta çevirmek istemişlerdir. Bizler bu güne kadar bu rant ilişkilerinin hiçbir tarafında bulunmadık ve bulunmayacağız. Düzgün Baba Cemevi yönetiminde yer alan kişilerle partimizin hiçbir bağı bulunmamaktadır. Bu çalışmadan da saldırı olana kadar haberdar değildik. Bizler Dersim inanç yerlerine yapılacak her çalışmanın, Alevi inancı ve öğretisi adına yürütülecek tüm çalışmaların da Dersim halkı ve kurumlarının rızasıyla ve ortaklaşmasıyla yapılması gerektiğine inanıyor ve bu şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“Anıtı halkla buluşturalım”

“Bundan sonra Dersim halkı ve kurumları olarak sökülüp atılan Hasret Gültekin’in anıtını Dersim’in en güzel köşesine dikmek ve onun ismini ve eserlerini yaşatmak olmalıdır” diyen Alican Önlü, yapılan saldırıyı kınayarak, Dersim Belediyesi’ne ve meclis üyelerine çağrı yaparak, “Gelin bu çirkin saldırıya karşı ortaklaşalım, Hasret Gültekin ve Sivas şehitlerinin anıtını bizler rantçıların elinden alıp halkımızla buluşturalım” dedi. (Kaynak: PİRHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bölge