Tutdere: Tütün üreticisi yasta

Tutdere: Tütün üreticisi yasta

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere, tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasanın yürürlüğe girmesine, ‘Bu insanlar nasıl geçinecek, taş mı yiyecekler?’ ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

TİGRİS HABER - Tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasının yürürlüğe girmesiyle sarayın uluslararası sigara şirketlerine verdiği sözü tutmanın mutluluğunu yaşarken yüz binlerce tütün üreticisinin ise işini kaybettiğini vurgulayan BMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere: “AKP iktidarının sarmalık tütün ticaretine hapis cezası öngören zulüm yasası 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girdi. Sarayda bayram havası, tütün üreticileri arasında ise yas hâkim.Saray uluslararası şirketlere verdiği sözünü tutmanın mutluluğunu yaşarken, Adıyaman ve Malatya başta olmak üzere, Türkiye'nin dört bir yanında yüzbinlerce tütün üreticisi, esnaf ve bu işten geçimini sağlayan yurttaşlarımız işini kaybetti, gelirinden oldu; yüz binlerce ailenin, gencin, çocuğun hayalleri yıkıldı, dünyası karardı.” dedi.

AKP Milletvekillerine çağrı

Geçimini tütünden sağlayan yüz binlerce tütüncünün büyük mağduriyet yaşadığını ifade eden Milletvekili Tutdere, yerli tütün üreticisine hapis cezası verilirken yabancı sigara şirketlerinin ise ödüllendirildiğini vurgulayarak tütüne hapis cezası getiren yasanın önce ertelenmesi, daha sonra da gerekli düzenlemelerin yapılarak hapis cezasının tamamen ortadan kaldırılması için AKP milletvekillerine çağrıda bulundu. Tutdere, “Soruyorum sizlere: Bu insanlar nasıl geçinecek, taş mı yiyecekler? Mutlu musunuz, vicdanınız rahat mı? Bu mu yerli ve millî AK PARTİ? Yerliye hapis, yabancıya ödül. Sizleri bir kez daha milletin sesini dinlemeye davet ediyorum. Yazıktır, günahtır! Gelin, iş işten geçmeden bu cezayı erteleyelim, sonra da tamamen ortadan kaldıralım” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum