Ücretsiz yolcu taşımama eylemi, ‘tarife’ değil, ‘Paso’yla alakalı!

Ücretsiz yolcu taşımama eylemi, ‘tarife’ değil, ‘Paso’yla alakalı!
Ücretsiz yolcu taşımama eylemine giden Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri, sonuç alana kadar eyleme devam edeceklerinin sinyalini verdi.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

TİGRİS HABER

- Ücretsiz yolcu taşımama eylemine giden Diyarbakır Özel Halk Otobüsleri, sonuç alana kadar eyleme devam edeceklerinin sinyalini verdi. SS 53 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, eylemlerinin yolcu tarifesi için değil, ‘Paso’larla ilgili olduğunu belirterek, “Hakkımızı istiyoruz” dedi.

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan görüşmelerde sonuç çıkmayınca ‘ücretsiz’ yolcu taşımama eylemine giden Özel Halk Otobüslerinin eylemi birinci haftasına girdi. SS 53 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Mehmet Pervane, eylemlerinin yolcu tarifesi için değil, ‘Paso’larla ilgili olduğunu söyledi.
Görüşmeler oyalamalarla geçti!
Başkan olduğu 2021 yılının 8. ayından itibaren ‘ücretsiz taşıma’yla alakalı mücadele verdiğinin altını çizen Pervane, “Türkiye genelinde yani 80 İl’de Özel Halk Otobüslerinde ya ücret ödenmekte ya da taşınmamaktadır. Defalarca mevcut yönetim ve eski yönetime söylememize rağmen bir çözüm bulunamadı. Görüşmelerimiz hep oyalama ile geçiyordu. Benim esnafımın evine ekmek götürmesi gerekiyor ve çok zor durumda bulunuyor. Ben defalarca şunu söyledim: ‘Gelin oturalım, bu sorunu çözelim. Yarı bizden yarı da belediyeden olsun’ dedim. Diyarbakır hariç bütün illerde ya da taşınmıyor, ya da Belediye tarafından ücreti ödeniyor. Emsalleri tüm Türkiye genelinde var” ifadelerini kullandı.
“Eylemimiz paso ile ilgilidir’
Pervane, yaptıkları eylemin tarife ile ilgili değil, pasolarla ilgili olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bazı arkadaşlar basına yaptıkları açıklamalarda doğruyu söylemiyor. Bir kez daha söylemem gerekirse, biz tarife için bu eylemi yapmadık. Bütün araçlar aynı şekilde bu eylemde yer aldı. Bu eylem bütün herkesi bağlıyor. Eylemimiz pasoya karşıdır. Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Bu eylem tarife için yapmıyoruz. Paso benim en büyük sorunumdur.
‘Yeni yönetimle yaptığımız görüşmeden sonuç alamayınca eyleme gittik’
Yeni yönetim ile görüştük, ancak bir sonuç alamayınca eyleme gittik. Bazı araçların ücretsiz taşıdığı, bazı araçların da ücretsiz taşımadığına yönelik açıklamalar yapıldı. O açıklamalar da doğru değil. Bütün araçlar taşımıyor. Bunun da tespiti ulaşım daire başkanlığında yapılabilir. Kartın okunup okunmadığı sistemde bellidir. 200 aracın tümü taşımıyor. Kim ne söylerse söylesin en doğrusu verilerde vardır”
‘Halk otobüsleri kimsenin arka bahçesi değildir’
Halk otobüslerinin hiç kimsenin arka bahçesi olmadığına değinen Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Pervane, “Bu esnafın hakkını da aramak bizim görevimizdir. Bu eylem esnaf ve yönetimle birlikte aldığımız bir karardır. Bu sadece benim aldığım bir karar değildir. Öncelikle eylem yapmadan öncesi pasonun hangi araçta ne kadar vurulduğu bellidir. O yüzden araçların yarısının taşıdığı, yarısının da taşımadığı hikayesi boş bir hikayedir. Bayramdan sonra da biz her zaman görüşmeye açığız.
‘Diyaloğa açığız!’
Diyaloga açığız. Görüşmek istenirse biz gövdemizi taşın altına koymaya da hazırız. Görüşmesek de eylemimize devam edeceğiz. Bu eylemi yaparken de eylemci falan değiliz. Biz hakkımızı istiyoruz. Türkiye genelinde neyse biz de Diyarbakır’da hakkımızı istiyoruz. Esnafın evine para götürmek zorundadır” diye konuştu.
‘200 Halk otobüsü ücretsiz yolcu taşımıyor’
Pervane, Diyarbakır’daki Özel Halk Otobüslerinin tümünün ücretsiz yolcu taşımadığına işaret ederek, “Araçların tümü taşımıyor. Eğer bunun aksini iddia eden varsa sistemde bakabilirler. Açıklamanın neti de budur. Bunu yalanlayanlar da varsa gidip sistemden bakabilirler.
‘Esnafımın hakkının peşindeyim’
Kendisinin 8 yıl boyunca (Kayyum dönemi dahil) Diyarbakır’da olmadığını, konuyla ilgili hiçbir eylem yapmadığına yönelik ithamlara da açıklık getiren Pervane, “8 yıl boyunca burada değildim. Ben 2021 yılının 8. Ayın 24’ünde seçildim. Seçildiğim günden bu yana da 3-4 eylemim daha öncede olmuştur. Ben siyasi parti farkı gözetmeksizin ben üyelerimin, esnafımın hakkının peşindeyim. Ben herhangi bir siyasi partiye de bağlı değilim. Kayyum dönemi veya başka partilerin dönemi fark etmeksizin gerekli eylemimi de yapmışımdır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum