1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Vali Güzeloğlu ve Bakan Yardımcısı Nebati iş dünyası temsilcileriyle buluştu
Vali Güzeloğlu ve Bakan Yardımcısı Nebati iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Vali Güzeloğlu ve Bakan Yardımcısı Nebati iş dünyası temsilcileriyle buluştu

Kahvaltılı bir toplantıda kentteki iş dünyası ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine vurgu yaptı.

A+A-

Tigris Haber- Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, iş dünyası temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltı programına Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Kayyumu Cumali Atilla, Diyarbakır Oda ve Borsa Başkanları,  AK Parti Diyarbakır İl Başkanı,  iş dünyasının önde gelen isimleri ve  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

vali-toplanti-(1).jpeg

Toplantıda sırasıyla Büyükşehir Belediye Kayyumu Cumali Atilla ile Milletvekili Ebubekir Bal kısa birer konuşma yaptı.

Ardından katılımcılara hitaben Vali Güzeloğlu konuştu.

vali-toplanti-(3).jpeg

Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine vurgu yapan Güzeloğlu,  Diyarbakır'ın bu hedeflere çok büyük katkılar sağlayacak derinlik, dinamik ve zenginlikler sunacak bir büyükşehir olduğunu da bir kez daha vurgulamak istiyorum. Tarihten gelen zenginliklerini, birikimini ve derinliklerini Türkiye'nin gelişme ve kalkınma perspektifinde ve ekonomi özelinde Diyarbakır, bugün stratejik bir planlama ve akılcı bir yaklaşımı ele almaktadır” diye konuştu.

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

İhracata dönük üretim perspektifiyle…

“Biz dünyanın geleceğini ve gelişimini buna bağlı olarak belirleyen temel stratejik faktör ve etkenleri bilerek, il ölçeğinde de bunu düşünerek göreve başladığımızdan itibaren ilin tüm bileşenleri ile yani sizlerle birlikte akılcı bir temelde ve sağlıklı bir stratejiyle hayata geçirmeye çalışıyoruz. Şüphesiz burada temel hedefimiz üretim ekonomisine dönüşmek ve ihracata dönük ve yönelik bir üretim perspektifini gerçekleştirmektir. Türkiye'nin ihracat üzerinde ve katma değeri yüksek bir ihracat ile birlikte üretime, sanayi üretimine dönük hedeflemesinde Diyarbakır'ın bölge merkezi ve Ortadoğu'ya açılan Türkiye'nin penceresi olarak sağlayacağı ve sunacağı çok büyük zenginlikler var. Bu hedefe inanmış. Bu hedefle buluşmuş ve birleşmiş bir heyecanı bugün Diyarbakır'da hissediyoruz. En büyük güvencemiz de sizlerin yani üreten kesimin buna inanması bu ideali satın alması ve bu heyecanı paylaşmasıdır.

Altyapı yatırımları 160 Milyon TL’yi aştı

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ilimizi teşriflerinde, ilimize her gelişinde Diyarbakır'a olan sevgisi ve ilgisi, bizlerin kendisine arzu ettiği yatırım, teklif ve önerilere büyük bir destek verdiği açıktır. Bakınız son iki ay içerisinde, geçtiğimiz on beş gün önce Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıkladığımız yatırımlar sadece altyapı yatırımları 160 Milyon Türk Lirası’nı aşan bir bütçeye ulaştı. Bunlar doğrudan ilimizin ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak, istihdam üretecek ve üretim altyapısını geliştirecek büyük kazanımlardır. Organize Sanayi Bölgemiz ’in Arıtma Tesisi, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin Alt Yapı İhalesi, ulaşım sektörünün yanı sıra lojistik depolama ve ihracatına dönük bir uluslararası EXPO merkezinin hedeflemesi Hava alanımızın ikinci pist ihalesi, 2023 hedeflemesinde 2. Organize Sanayi Bölgemizin tüzel kişiliğinin tesis edilmesi, Lojistik Bölgenin kuruluş çalışmalarının hukuki perspektif açısından son aşamaya gelmesi, topladığınız zaman kümülatif olarak sadece 160 Milyon Türk Lirası alt yapı yatırımı ve buna bağlı olarak yatırım portföyü olarak da en az 1 Milyar Türk Lirası yatırımın Diyarbakır ile buluşması demektir.

‘Dualı millet emin adımlarla geleceğe başarı ile yürüyor’

Kısa bir zaman sonra Sayın Sanayi Bakanımızın teşrifleri ile Diyarbakır'da Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin ilk etapta yatırım kararı alan ve sözleşmeye hazır olan firmaları ile de bu büyük buluşmaları ile gerçekleştireceğiz. Diyarbakır’da bu bölgeden tüm dünyaya, ülkemizin ekonomisine dönük kim kötü niyet besliyor ve bir hedefleme gerçekleştiriyorsa en güçlü cevabı el birliğiyle vereceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki bu büyük ve dualı millet, kararlı ve emin adımlarla,  kendi çabasıyla geleceğe büyük bir imanla ve başarı ile yürüyor. Diyarbakır’ın geleceği bu anlamda aydınlık ve hamd olsun parlak.

‘İnsanı merkez alan, insana dayalı hizmeti ibadet sayan bir anlayışı temsil ediyoruz’

Bugün huzur ve güvenin temin edildiği, öncelik olarak konumuzun ekonomik gelişme ve kalkınma olduğu bir dönemdeyiz. Bu kentin önüne çıkan, bu kentin geride kalan yıllarını ziyan eden, gelişme ve kalkınmasını engelleyen bütün ihanet odakları, işbirlikçileri ve onun uzantıları bu kararlı yürüyüşün ve duruşumuzun karşısında etkisiz kalmış ve kalmaya mahkûm olmuşlardır. Biz insanı merkez alan, insana dayalı ekonomik ve sosyal gelişmeyi bir anlamda hizmeti ibadet sayan bir anlayışı temsil ediyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu kararlılıkla Diyarbakır'da da bu dönüşümü gerçekleştiriyoruz.

‘Devlet milleti için hizmet etmek için vardır’

Bakınız çok kısa bir süre önce bu kent, en temel insani yaşam değerlerinin, şehirciliğin çok dışında huzur ve güvenin arandığı bir belirsizlik ve güvensizlik ortamındaydı. Nice yatırımlar, nice yapılacak bu kentin ve ülkenin geleceğine ve katkı sunacak çalışmalar, ortam nedeniyle gerçekleşmedi. Bugün hamdolsun Diyarbakır bir Diyar-ı Huzur haline geldi. Bir çiçek bahçesi, bir gül bahçesi haline geldi. Huzur ve güvenin her açıdan kendini hissettirdiği ve gösterdiği, insana huzur veren bir iklim haline dönüştü. Şimdi bunu zirveye çıkartmak ekonomik ve sosyal kalkınma ile taçlandırmak istiyoruz. Bu hedef ve kararlılığımızda da en büyük güvencemiz sizlersiniz. Sizler en büyük değer olan, iş ve istihdam sağlayan, vergisini ödeyen, kalkınmanın en önemli dinamiğinde sorumluluk alan iş insanları ve girişimcilerisiniz. Bu ülkenin girişimci ruhu, Diyarbakır'ın 10.000 yıllık geçmişi ve oradan gelen zenginliği net olarak söylüyorum ki güçlü bir şekilde geleceği akacak. Devlet olarak biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yeni dönemde bütün bürokrasi bütün Bürokratik iş ve işlemlerin yarattığı gecikmeyi ve sizinle ilgili bu anlamda ertelenmiş bütün beklentileri karşılamaya hazırız. Devlet milleti için vardır ve millete hizmet etmek için vardır. Bütün kurumlar, birimler, memurlar ve çalışanlar bu alanda ön açmak, girişimi ve girişime bağlı iradeyi zenginleştirmek zorunda ve sorumluluğundadır. Baktığımız nokta budur.

‘Amacımız insanımıza hizmet sunabilmek’

Altyapıdan üst yapıya kadar gerek merkezi idarenin, gerekse artık millete hizmet etmek için tahsis edilen yerel yönetim Belediyelerimizin kaynakları bu noktada buluşmuş ve yoğunlaşmış durumdadır. Tıkanmış bütün alanlara bu irade olarak dokunup ön açıyor ve gelecek kazanıyoruz.

 

 

Tarıma dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde Büyükşehir Belediyemiz %60 ortaklık payına çıkartarak oradaki tıkanıklığı bir kazanıma dönüştürmenin altyapısını sağladı. Şehir içinde esnaf odalarımız ile yapılan işbirliği çerçevesinde üretim alanlarında ki bütün esnaflarımızın beklentileri ile şehir dışında Türkiye’ye örnek olacak yerleşkelerin altyapıları tamamlandı. Yol bağlantıları dahil bütün teknik alt yapılarımızda çok kısa süre içerisinde çok büyük aşamalar kaydettik. Bütün bunların bir hedefi var. Amacımız Diyarbakır'da her şeyi hak eden ve şüphesiz bunu bekleyen insanımıza, Diyarbakır adına hizmet sunabilmek, onları mutlu edebilmek ve yarını bugünden daha iyiye indirebilmek, gençlerimize iş ve istihdam sunabilmek. Çünkü biz her bir gencin bir değer olduğunu ve Diyarbakır'da onların çalışarak hem kendi geleceklerine hem de bu ülkenin geleceğine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

‘Tercih Diyarbakır'ın…’

Bizim tercihimiz iş, aş, istihdam, kalkınma ve gelişme. Tercih Diyarbakır'ın. İnanıyorum ki aklın ve şüphesiz zamanın ruhuna uygun olarak geleceğimizi bu doğrultuda belirleyeceğiz. Diyarbakır bir daha geriye yaşanması değil düşünülmesi bile kabul edilmeyen ve edilemeyecek olan günlere dönmeyecek. Diyarbakır halkının iradesi de budur, kararı da budur, kararlılığı da budur ve bizim de çabamız budur. Allah mahcup eylemesin. Bugün sizlere Hazine ve Maliye Bakanlığımızın ve bütün bir anlamda ekonomik sektör ile ilgili beklentilerinizin, çalışma ve çabalarını ve Bakanlığımızın çalışmalarını aktaracak değerli Bakan Yardımcımıza tekrar şahsım ve Diyarbakır adına teşekkür ediyorum. Bütün bu çalışmalarda en büyük destek ve güç vererek bizi güçlü kılan değerli Milletvekillerimize, önceki dönem Bakanımız Sayın Mehdi Eker başta olmak üzere katkı sunan tüm paydaşlarımıza, en önemlisi gelişme ve kalkınmanın mimarı siz değerli iş adamlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Vali Güzeloğlu'nun konuşmasının ardından Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr Nureddin Nebati sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından iş dünyasının temsilcilerinin sorunları ve çözüm önerileri dile getirildi. Haber Merkezi

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.