Vali Karaloğlu, Kaymakamlar ve Sağlık Müdürleriyle görüştü

Vali Karaloğlu, Kaymakamlar ve Sağlık Müdürleriyle görüştü
Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’da artan koronavirüs (Covid-19) vakalarının ardından kaymakamlar ve sağlık müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de görülen covid-19 vakalarının Diyarabakır’da artması sebebiyle Vali Karaloğlu, Vali yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Zülfü Barış Şahin, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Hakan Karakaş ve 17 İlçe Kaymakamı ve İlçe Sağlık Müdürü ile durum değerlendirmesi yaptı.

Diyarbakır’daki son verilerin ve covid-19’un yayılımını engellemeye yönelik alınabilecek önlemlerin ele alındığı toplantıda Vali Karaloğlu, Kaymakamlar ve sağlık müdürleri ile istişarelerde bulundu.

vali-munir-karaloglu.jpg

Son Günlerde Arttı

Pozitif vakaların Diyarbakır’da özellikle son günlerde arttığını belirten Vali Karaloğlu, kaymakamlara alınan tedbirlerin takibini sağlamak amacıyla denetimlerin sıklaştırılması talimatını verdi.

Covid-19’la mücadelede filyasyon ve izolasyon ekiplerinin önemine vurgu yapan Karaloğlu, hem pozitif vakalar hem de bu vakalarla temaslıların takibi konusunda filyasyon ve izolasyon ekiplerinin Kaymakamların öncelik konusu olduğunun altını çizdi.

Aynı zamanda bu ekiplerin vakaların ne kadarına ulaştığının ve ne kadarına ulaşamadığının takibinin de düzenli olarak yapılmasını isteyen Vali Karaloğlu, kaymakamlar tarafından bu verilerin günlük olarak raporlanması talimatını verdi.

Her Düğüne 2 Görevli

Bulaş riskinin çok fazla olduğu düğünlerle ilgili alınan İl Hıfzısıhha Kurulu kararını hatırlatan Vali Karaloğlu, bundan sonraki süreçte düğünlere yönelik olarak her düğün için görev bölgesine göre 2 adet güvenlik görevlisi (Jandarma veya Polis) görevlendirileceğini belirtti.

Ayrıca yine koronavirüsün en fazla bulaşma riski olan toplu taşıma ve semt pazarlarında denetimlerin sıklaştırılması talimatını veren Karaloğlu, mezarlık ziyaretlerinin yasak olduğu perşembe günlerinde mezarlık alanlarına yönelik denetim yapılmasını istedi.

Kamu kurumlarına da değinen Vali Karaloğlu, kamu kurumlarında vatandaşların kalabalıklar oluşturmasını önleyecek tedbirler alınması gerektiğini ifade ederek aynı zamanda vatandaşlara kamu hizmet binalarında vatandaşlara maske sağlanması, hijyen ve mesafe kurallarına riayet ettirilmesini söyledi.

Vali Karaloğlu, taziyeler konusunda ise içerisinde vatandaşları bilgilendirecek imamların da görev alacağı ekipleri kurulabileceğini dile getirdi.

Kurallara Uyanlara Taltif Uymayanları Teşhir

Toplantıda, özellikle işyeri denetimlerine vurgu yapan Vali Karaloğlu, daha önce alınan karar gereği kurallara uymadığı için işlem yapılan ve faaliyetlerine ara verdirilen işletmelerle ilgili verilerden yola çıkarak bundan sonra üst üste yapılan denetimlerde kurallara uyduğu görülen işletmeleri güvenli bölge ilan ederek ödüllendirip kurallara uymayan işletmelerinse bu durumlarını vatandaşa yönelik teşhir yoluna gidilebileceğini belirtti.

Cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini ifade eden Vali Karaloğlu, kaymakamlara cezaları mutlaka uygulamaları talimatını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum