1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Valiliğin Dersim itirazına mahkemeden jet karar
Valiliğin Dersim itirazına mahkemeden jet karar

Valiliğin Dersim itirazına mahkemeden jet karar

Belediye hizmet binasına kayyım döneminde 'Tunceli' yazısı asıldı. Yeni seçilen Belediye Meclisi ise hizmet binasına yeniden 'Dersim'  tabelasını asmak istedi. Valilik buna itiraz etti ve mahkeme ise jet hızıyla aynı gün yürütmeyi durdurma kararı verdi.

A+A-

Dersim (Tunceli) Belediye Meclisinde 7 Mayıs'ta yapılan toplantıda belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alındı. Ancak belediye meclisinin kararına Valilik anında itiraz etti. Erzincan İdare Mahkemesi, “Tunceli Belediye Meclisi’nin”, tabelasının "Dersim" olarak değiştirilmesine yönelik aldığı kararı durdurdu.

d-005.jpg

Meclis kararının Valiliği gelmesi üzerine aynı gün valilik, belediye binasından "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme Dersim’e hayır dedi

Mahkeme kararında: “Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi." denildi. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.