1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. MARDİN

  4. VİDEO- Ahmet Türk: Bu seçim Kayyumlar'a karşı bir rövanş seçimi olacak
VİDEO- Ahmet Türk: Bu seçim Kayyumlar'a karşı bir rövanş seçimi olacak

VİDEO- Ahmet Türk: Bu seçim Kayyumlar'a karşı bir rövanş seçimi olacak

HDP'nin Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Ahmet Türk, 31 Mart yerel seçim sürecini değerlendirdi.

A+A-

HABER: BEKİR GÜNEŞ

HDP'nin Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Ahmet Türk, 31 Mart yerel seçim sürecini değerlendirdi. Bu dönemde seçim tarzı ve yöntemlerinin değişeceğini belirten Türk, seçimin aynı zamanda kayyuma karşı bir rövanş niteliğinde olacağını söyledi. 

Mardin'nin büyükşehir olarak seçime ilk defa katıldığı 2014 yerel seçimlerinde Ahmet Türk bağımsız olarak girdiği seçimi AKP'li rakibi Mehmet Vejdi Kahraman'ın önünde yüzde 52,2 ile kazanmıştı. 

Daha sonra BDP'ye katılarak eş başkanlıkla Belediye başkanlığını devam ettiren Ahmet Türk, 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Türk'ün yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman Kayyum olarak atandı. 


31 Mart yerel seçimlerine giderken HDP, Ahmet Türk'ü bir kez daha Mardin'de büyükşehir belediyesi eş başkan adayı olarak gösterdi. Türk'ün rakibi ise 2014'de olduğu gibi yine AKP'den Mehmet Vejdi Kahraman oldu. 

TÜRK: SEÇİM YÖNTEMLERİ DEĞİŞİYOR


Tigris Haber'den Bekir Güneş'e konuşan Ahmet Türk bu seçimi kayyumlara karşı bir rövanş olarak görüyor. Seçim yöntemlerinin de artık eskisi gibi olmayacağını ifade eden Türk,"Şuanda önümüzde süreçte biraz heyecan biraz seçim havası başlayacaktır. Şuan çok erken daha yeni aday adayları açıklanıyor. Sadece bizde değil AKP'de yeni adaylarını açıkladı. Şunu görüyoruz ki seçimin koşulları değişti. 


Eskisi gibi seçim konvoyları mitingler yerine artık sosyal medyayı kullanarak bir seçim süreci geliştiriliyor. Bire bir halka ulaşarak, köylere giderek yapılan bir seçim modeline evriliyor. Biliyorsunuz eskiden Avrupa'da seçim süreçlerinin çok sönük ve heyecan vermediğini söylerdik, ama zaman içinde toplumda bir değişim oluyor bir seçime yaklaşım biçimi değişiyor. 

Eskisi gibi çok şaşaalı seçim çalışmaları yerime halka ulaşmaya çalışan fikirlerini halkla paylaşan bir seçim şekli biçiminde geçeceğini düşünüyorum." dedi. 

BU BİR YEREL SEÇİM DEĞİL GENEL SEÇİM GİBİ OLACAK

31 Mart seçimlerinin yerel seçimden çok bir genel seçim havasında geçeceğine dikkat çeken Türk, "Özelikle burada Kürdistan'da çok farklı bir bakışımız var. Yüz belediyemizden 96'sına kayyum atandı ancak birkaç küçük belediyemizde başkanlarımız görev yapıyor. Halkın iradesinin üzerine bir ipotek konuldu. Şimdi halkta bunu bir referandum bir rövanş olarak görüyor. Bence bu seçimin özeliği kayyum politikasına karşı halk kendi iradesini ortaya koyacak. Haksız hukuksuz kayyum politikasın karşı halkın kendi iradesiyle cevap vereceği bir seçim olarak görüyorum. Diğer yerel seçimler gibi olmayan hatta genel seçimleri aşan bir seçim olacak. Çünkü 2014 yılında halk sandık başına gitti kendi başkanlarını belirledi kendi encümenlerini belirledi ama kısa bir süre sonra bütün buralara kayyumlar atandı ve halkın iradesi yok sayılmaya başlandı. Sadece belediye başkanları değil belediye meclis üyeleri de görevden alındı ve keyfi bir yönetim anlayışı oldu." dedi.
  

HALK KARAKOLA RAHAT GİRİYOR AMA BELEDİYELERE GİREMİYOR

Kayyumlar ile belediyelerin etrafına bir güvenlik duvarının örüldüğünü belirten Türk şunları söyledi:

Gidip görmenizi isterdim, Kızıltepe'ye gittiğinizde sanki bir karakola gidiyormuşsunuz gibi. Gözetleme kullelerinden birçok duvarlara kadar giden insanlar defalarca kontrol edilip öyle alınıyor içeriye. Halkın belediyesinden çıkarılan bir durum ve bir ortam var. Tabi halkımız çok sesiz bir seçim çalışması da yürütse nasıl bir tutum içerisinde olacağını çok iyi biliyor buna inanıyorum. Muhtarların bile aranarak nereye gidiyorsun, hangi daireye gidiyorsun gibi sorgulamalardan sonra bir görüşme yapabildiği bir ortam var belediyelerde. Ya inanın bize anlatılanlar şunu gösteriyor ki bir karakola çok rahat girebiliyor vatandaş ama belediyeye giremiyor. Bir belediye böyle mi olur? Tabiki halk bunu gözlemliyor bunun bilincinde. Özelikle Bölge üzerinde çok yoğun bir baskı var. Çok rahat bir ortamda çalışma imkanı yok. Halkın bir araya geldiği seçim çalışmaları yaptığı zamanlarda bile bakıyorsunuz ya halka müdahale ediyorlar ya da izleyerek halkı korkutmaya sindirmeye çalışıyorlar. 

BİZ BURADA ÇOK DEMOKRATİK BİR SEÇİMİN OLMAYACAĞININ BİLİNCİNDEYİZ

Biz burada çok demokratik bir seçimin olmayacağının bilincindeyiz. Ama bugün yürütülen politikalara karşı halkın bir cevap vereceğini bir rövanş olarak göreceğini düşünüyorum. Erdoğan'ın tekrar kayyum atarız sözlerinden sonra halkın sandığa gitmeme yönünde bir tavır ortaya koyacağını ben zannetmiyorum. İnsanlar bunu bir rövanş olarak görüyor ve buna bir cevap vermek istiyor. Halk yürütülen siyasetin yanlışlığına ve iradesine koyulan ipoteke bir cevap vermek istiyor. Ben seçmenin sandığa gideceğini düşünüyorum. Ayrıca bizim için önemli olan halkın iradesinin ortaya çıkmasıdır. Elbetteki her dönem kayyum atamanın kolay olmayacağını da biliyoruz. Olsa bile halk bu siyasetin karşısındadır. Bu mesaj bizim için önemlidir. 

Bu haber toplam 2770 defa okunmuştur
Ahmet Türk, Tigris Haber'e konuştu

Ahmet Türk, Tigris Haber'e konuştu

HDP'nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Ahmet Türk, Tigris'ten Bekir Güneş'e konuştu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.