VİDEO - Aşk, Sevgi Ve Barışın Simgesi; Sêva Mêxekrêj

VİDEO - Aşk, Sevgi Ve Barışın Simgesi; Sêva Mêxekrêj
 Özel Haber
Mordem Sanat Merkezinde gençler sevdiklerine İran Kürtlerinin eski bir geleneği olan; aşkın, sevginin ve barışın simgesi olan Sêva Mêxekrêj (Karanfilli Elma) yaptı.

TİGRİS HABER - İlk kaynağı İranlı Kürtlere ait olan Sêva Mêxekrêj; kavgalı aileleri barıştırmak için ve gençlerin aşklarını ifade etmek için birbirlerine verdikleri bir hediye. Tarihi çok eskiye dayanan bu gelenek son yıllarda Kürtler arasında yaygınlaştırılarak yaşatılmaya çalışılıyor. Diyarbakır’da Mordem Sanat Merkezinde de bu amaçla ‘Kürdili Bir Sevgililer Günü olan; Sêva Mêxekrêj’ çağrısıyla kutladı.

Sêva Mêxekrêj’in yapımı biraz zahmetli olan, hiç boşluk bırakılmadan karanfillerin elmaya batırılmasıyla yapılan ve onlu yıllar bozulmadan saklanabilmektedir. Sêva Mêxekrêj aşkın, sevginin ve barışın uzun ömürlü olması anlamına verilen bir hediye.

whatsapp-image-2024-02-15-at-13-21-33-1.jpeg

Kavgaların bitmesi, barışın sağlanması için de verildi

İran’ın Xemrevan, Irak’ın Germiyan bölgelerinde yaygın olan bu gelenek; Kürt kadınlarının aşklarını ve sevgilerini gösterebilmek için sevdiklerine karanfilli elma yani Sêva Mêxekrej yapıp verirlermiş.

Sêva Mêxekrêj, aşkın ve sevginin ifadesi olarak verilen bir hediye olmanın yanında savaşın ve kavganın da bitmesi için, barış talebi olarak kavgalı aileler barıştırılması için de veriliyor. Unutulmaya yüz tutmuş bu gelenek son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

whatsapp-image-2024-02-15-at-13-21-34.jpeg

Enfal ve Halepçe’de katledilenlerin anısına verildi

Sêva Mêxekrêj’i güncel kılan olay ise; İranlı heykeltıraş Seywan Saedian’ın Irak Kültür Bakanlığına bir proje olarak sunmasıyla başlıyor. Kabul edilen projeye göre; Saddam döneminde 200 bin insanın ölümüne yol açan Enfal ve Halepçe katliamlarından kurtulan soykırım mağduru ailelere, o günün anısına Sêva Mêxekrêj hediye olarak veriliyor.

Halepçe’de atılan zehirli gazların elma kokusuna benzemesine atfen daha güncel bir anlam kazanıyor.

20220213-144050.jpg

Kürdün Aşkı

Ayrıca; 14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın her yerinde kutlanırken, Sêva Mêxekrêj yani elmalı karanfil ‘Valentîna Kurda’ olarak da kabul görmeye başlıyor.

20220213-144101.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.