1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. VİDEO- Bu nasıl eğitim yuvası?
VİDEO- Bu nasıl eğitim yuvası?

VİDEO- Bu nasıl eğitim yuvası?

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde 350 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü okulun harabeyi andıran görüntüleri hem utandırıyor, hem de kahrediyor.

A+A-

Tigris Haber Özel

Tigris Haber- Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde 350 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü okulun harabeyi andıran görüntüleri hem utandırıyor, hem de kahrediyor. Her tarafın pislik yuvasını andırdığı okulda sınıfların ve tuvaletlerin kapıları yok, kaloriferler yanmadığı için öğrenciler mont giyerek ders görüyor. Çocuklarının ağır hastalıkların riski altında bulunduğuna dikkat çekerek,”Bu sorumsuzluğun sorumlusu olan yetkililer bir zahmet kendi çocuklarını getirip bu şartlarda okutsun” diyerek yetkililere göndermede bulunuyor.

Bölgede eğitimin görünmeyen yüzü

Bu görüntüler geri kalmış bir Afrika ülkesinden veya her hangi bir üçüncü dünya ülkesinden değil, eğitimde çağı yakalamayı hedefleyen Türkiye’nin bir bölgesinden. Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’ne bağşı Yazgı Köyü’nde 350 çocuğun eğitim ve öğretim gördüğü Yazgı Orta Okulu’nun harabeyi andıran görüntüleri, bölgede eğitimin görünmeyen yüzünü, Milli Eğitim Müdürlüklerinin sorumsuzluğunu ve yetersizliğini ortaya koyarken, görenleri hem dehşete düşürüyor, hem de utandırıyor.

Kaderine terk edilmiş bir harabe gibi

Eğitim yuvasından çok pislik yuvasını, kaderine terk edilmiş harabeye dönüşen bir yapıyı ve hayvan barınağını andıran binada sınıfların kapıları yok, pencereler kırık, lavabo ve tuvaletler pislik içinde, lavabo ve tuvaletlerin kapıları yok. Daha da acısı kaloriferlerin sayaçları takılmadığı için ısıtma sistemleri çalışmıyor, bu çağda çocuklar mont giyerek sınıflarda ders görüyor. Birçok çocuk bulaşıcı hastalıklarla burun buruna kalmış durumda.

Veliler tablo karşısında çok tepkili

Aslında yazılacak çok şey var ama fazlasını bu acı tablonun mağduru olan çocukların velilerinin veryansınlarından yola çıkarak aktaralım. Çocuklarını mecburi şartlardan dolayı bu okula göndermek zorunda kalan ve başka seçenekleri olmayan veliler adeta isyanda.

“Burada hayvan bile yaşayamaz”

Öğrenci velilerinden Cahit Turan, “Çocuklarımız bu şartlarda eğitim görüyor. Burada insan hayvan bile yaşayamaz” diyerek bu acı ve kahredici tablonun sorumlusu olan yetkililere ateş püskürdü. Turan, ”Her taraf pislik içinde. Kaloriferlerin sayaçları takılmamış, kış ortasında çocuklar montlarla sınıfta ders çalışıyor. Sınıfların camları kırık, duvarları rutubetli, yerlerde bulunan fayanslar kırık, sınıf kapıları kırık ve en önemli lavabolarda kapıları yok.

“Milli Eğitim Müdürleri Ne İş Yapıyor?”

Çocuklar burada değil ders görmek, bulaşıcı hastalıklara yakalanması iyi. İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ne yapıyor?. Bunların işi ne ?. Bu sorumsuzluktur. Okulda 1 temizlik görelisi var. 10 sözleşmeli ve kadrolu öğretmen görev yapıyor. Eğitim yuvasının bu şekilde olması ve bunun düzeltilmemesi için gayret sarf etmemek ihanettir” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.