VİDEO - DEDAŞ’ın sorumsuzluğu esnafa pahalıya mal oldu!

VİDEO - DEDAŞ’ın sorumsuzluğu esnafa pahalıya mal oldu!
Diyarbakır’da DEDAŞ’ın bakım onarım çalışmaları sonrası yüksek voltajdan dolayı 3 esnafın iş yerinde yangın çıktı, maddi hasar meydana geldi. 

Haber: Yılmaz Yiğitler 

TİGRİS HABER - Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Cengizler Caddesi üzerinde bulunan bazı iş yerleri elektrik kablolarından çıkan yangın nedeniyle hasar gördü. Elektrikten kaynaklı işyerlerindeki araç ve gereçlerin hasar gördüğününü söyleyen esnaflar, yangından ve zarardan DEDAŞ’ı sorumlu tuttu.

Bire on para almasını biliyorlar

Dün gece saatlerinde elektrik kablolularından dolayı çıkan yangında dükkanı hasar gören Taner Ersöz, DEDAŞ’ı bilgilendirmelerine rağmen sorunu çözmediğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Bundan 3-4 gün evvel DEDAŞ’ın bakım, onarım çalışmaları vardı. 3-4 gündür elektrik tesisatımızda problem vardı. DEDAŞ’ı konu ile ilgili bilgilendirdik. DEDAŞ dedi tamam ekip göndereceğiz ama göndermediler. Dün itibariyle elektrik tesisatındaki sorunlar cihazlara vurmaya başladı. Kepenklerimiz arıza yaptı. DEDAŞ’ı aradık, geldiler. Kepenklerimizi yaptırdık. Dün akşam tekrardan bu sorun yaşanınca biz DEDAŞ’ı tekrar aradık. Akşam dükkânımızı kapattık gittik. Kaçak akımdan, yüksek voltajdan dolayı bütün tesisatımız yandı. Şuanda mağduruz, dükkanımızı açamıyoruz. Zaten koronadan dolayı bir süredir çalışamıyoruz. İşlerimiz durmuş, piyasa durmuş. Bu da olunca tamamen perişan olduk, kepenklerimizi açamaz duruma geldik. Bu sorunla ilgili DEDAŞ’tan destek bekliyor, bir çalışma yapmasını istiyoruz. Cadde üzerindeki bütün esnaflar bu problemi yaşadı. Kiminin motoru yanmış, kiminin dolabı, kiminin termosifonu yanmış. Esnaflar dükkânlarını açamıyor, kepenkler hep arıza vermiş. DEDAŞ’ın bu sorunu çözmesi lazım. Sonuçta biz tüketim bedelini ödüyoruz. Elektrik faturası ödenmediği zaman ikinci gün elektriği kesiyorlar. Bire on almasını biliyorlar da halkın sıkıntılarını niye çözmüyorlar. İtfaiye de geldi tutanak tuttu ve elektrik akımından kaynaklı problem olduğunu kaydettiler. Emniyet de geldi, olay yeri inceleme yaptılar ve mağduriyetimizi gördüler. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Bu işin çözülmesi lazım, büyük bir mağduriyet söz konusu.”

Direğe bakıp gidiyorlar

Benzer sıkıntıları yaşayan cadde esnafı da birçok araç ve gerecin yanlış elektrik akımından dolayı hasar gördüğünü söyledi. Cadde esnaflarından Remzi Şahin ise, “3 gündür DEDAŞ’ı arıyoruz, gelip bakıp gidiyorlar. Diyorlar ki ‘sorun bizde değil’. Elektrikçi çağırdık, onlar da diyor ki, sorun DEDAŞ’la ilgili. Panolar kilitli olduğu için biz müdahale edemiyoruz.  Ama sonuçta cihazlarımız yanıyor. Termosifonum yandı. Ampullerimiz yandı. Biz dükkanı açamıyoruz. Hep gelip direğe bakıp gidiyorlar. Panoyu işaret ediyoruz ama bakmıyorlar ve sorunumuza bir çözüm bulamadılar. Bir haftadır bu sorunu yaşıyoruz. Asıl sorun panodadır ama oraya da bakmıyorlar.”

DEDAŞ ekipleri sorumsuz davrandı

DEDAŞ’ın “sorunun kendilerinden olmadığını ve elektrikçi çağırın’ dediğini söyleyen Saim Balta da bin TL zararının olduğunu belirterek DEDAŞ ekiplerinin sorumsuz davrandığını ifade etti.

Balta,“DEDAŞ 4 gündür mağduriyetimize bir çözüm bulamadı.  Sorunun panoda olduğunu başka bir ekibin geleceğini söylediler ama gidiş o gidiş kimse gelmedi. Bugün de spotlarımız yandı. Buzdolabımın motoru yandı. Bin TL gibi bir zararımız var. DEDAŞ ise mağduriyetimizi gidermiyor. Bir haftadır mağduriyet yaşıyoruz ama DEDAŞ hiç birini kabul etmiyor. DEDAŞ diyor sorun bizimle alakalı değil elektrikçi çağırın. Özel elektrikçi çağırıyoruz onlar da diyor ki, sorun panoda bizim yapacağımız bir şey yok.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyarbakır