VİDEO - Kasaplar Odası Başkanı: Diyarbakırlılar kuzu ciğeri, Urfa dana tüketiyor

VİDEO - Kasaplar Odası Başkanı: Diyarbakırlılar kuzu ciğeri, Urfa dana tüketiyor

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı, ciğer polemiğine yeni bir boyut kazandırdı. Atlı’ya göre, Şanlıurfa’da tüketilen ciğerin yüzde 60-70’i dana ciğeri, ancak Diyarbakır’ın tamamı kuzu ciğeri.

Mahsun Rençber

TİGRİS HABER - Türk patent kurumu tarafından Diyarbakır’ın Ciğer Kebabı ve Perdeli Ciğeri coğrafi işaret tescili verildi. Bunun üzerine ciğer rakibi şehir Şanlıurfa sosyal medyada polemik yarattı. Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı’da bu polemiğe dâhil olarak, “Şanlıurfa’nın Dana, Diyarbakır’ın ise kuzu ciğeri tükettiğini” dile getirdi.

ciger-tigris1.jpg

“Biz tescili aldık konu kapandı”

Ciğer’in tescilini de patentinin de Diyarbakır’da olduğunu söyleyen Atlı, “Şimdi Diyarbakır’da ciğer vazgeçilmez bir gıdadır. Diyarbakır’da bir tüketimi var ciğerin. Geçmişte de bir polemiğimiz vardı. Fakıbaba tarım bakanlığı yaptığı dönemde, o zamanda böyle bir polemik oldu. Biz o zamanda dile getirdik, gene söylüyoruz, Diyarbakır’da bugün günde 5-6 ton kuzu ciğeri tüketiliyor. Diyarbakır’da kuzu ciğeri tüketimi fazla olunca hayvan kesimlerimiz bile yetersiz kalıyor. Diyarbakır’da bugün günde 4- 5 bin adet küçükbaş hayvan kesiliyor, ama yetmiyor. Buradan karşılanmadığı zaman dışarıdan, çevre illerden kuzu ciğeri getiriliyor. Son birkaç gündür sosyal medyadan takip ediyoruz, Şanlıurfa mı Diyarbakır mı polemiğine girilmiş. Şanlıurfa’da sosyal medyada bir ayaklanma başlatılmış. Biz hep söylüyoruz, her memleketin kültürüne saygı duyuyoruz. Bu gün isot dediğin zaman Urfa başkenttir. İsot onların kırmızıçizgisi, biz buna saygı duyuyoruz, ama bugün ciğerin Türkiye’de en çok ciğer tüketen memleket Diyarbakır. 5-6 ton tüketim var, bu da bizim kırmızıçizgimizdir. Buna da başkalarının saygı göstermesi lazım. Urfa’da kullanılan ciğerin yüzde 60-70’i dana ciğeridir. Ama Diyarbakır’a baktığınızda, günde 5-6 ton kuzu ciğeri tüketiliyor. Ciğer Diyarbakır’a tescillendi, konu kapandı” dedi.

ciger-tigris3.jpg

“Urfa İsot’una sahip çık”

Kasaplar odası başkanı Atlı, Şanlıurfa’ya tavsiyede bulunarak, bu polemikleri, bırakıp İsotuna sahip çıkması konusunda uyarıda bulundu. Atlı bu konuda şunları dile getirdi. “Şanlıurfa denilince akla isot gelir, çiğ köfte ve fıstık gelir, ama bunlar kaptırıldı, fıstık Antep’e çiğköfte Adıyaman’a kaptırıldı. Şanlıurfa’ya şunu söylemek istiyorum, bu saatten sonra isotuna sahip çıksın. Onu da başkalarına kaptırmasınlar. Yinede söylüyorum, Urfa denilince akla isot gelir, isot’un başkenti de Urfa’dır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum