1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. VİDEO - Diyarbakır’a hayran kaldılar!
VİDEO -  Diyarbakır’a hayran kaldılar!

VİDEO - Diyarbakır’a hayran kaldılar!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) gelen tur operatörleri Diyarbakır’a hayran kaldılar. Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde ilk günkü gezilerinde Diyarbakır’la ilgili algıları yüzde yüz değişen tur operatörleri ilk fırsatta Diyarbakır’a tur düzenleyecek.

A+A-

Tigris Haber - Diyarbakır’la ilgili fikrim yüzde yüz değişti

IKBY’den genç tur operatörü Ahmed Jamal, Diyarbakır’daki değişime dikkat çekti. Jamal, şunları söyledi: “Diyarbakır’a ilk olarak 2012 yılında geldim ama pek gezme fırsatım olmadı. Ama Diyarbakır 2012’den bu yana çok çok gelişmiş, mükemmel bir şehir olmuş. Diyarbakır’ın çehresi çok değişmiş, her anlamda şehir çok güzelleşmiş. Hizmet anlamında muazzam gelişmiş. Buraya gelmeden Diyarbakır hakkında pek olumlu bir algım yoktu. Diyarbakır’da savaş var, insanlar işsiz güçsüz, hizmet yok diye biliyordum. Ama bugün gördüklerim önceki algımın tam aksi oldu. Diyarbakır’la ilgili fikrim yüzde yüz değişti. Bugün gördüğüm Diyarbakır çok temiz ve sakin bir şehir. Çok modern binalar yapılmış, çok güzel restoranlar, cafeler, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler var. Uluslararası bir havalimanı var, eskiden böyle değildi.”

t1.jpg

IKBY’den gelen tur operatörleri Diyarbakır’ı tanımak için 3 gün boyunca kentin tarihi, kültürel, inanç ve sağlık merkezlerini gezecek.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) genel koordinasyonluğunda kentin tarihi, kültürel ve sağlık turizmi potansiyelini yerinde inceleyerek, IKBY’de Diyarbakır’ın tanıtım ve turizmine katkı sağlayacak olan operatörler ilk günden Diyarbakır’a hayran kaldılar.

t8.jpg

IKBY’den gelen tur operatörleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Diyarbakır Bölge Başkanı Mehmet Akyıl eşliğinde Diyarbakır Sur’da tarihi mekânları dolaştı. Tarihi Sur’da Hasanpaşa hanı, Ulu cami, Diyarbakır Kültür Evi, Dört Ayaklı Minare, On gözlü Köprü ve Gazi Köşkü’nü gezen tur operatörleri, Diyarbakır mutfağının eşsiz lezzetleri ile günün yorgunluğunu üzerlerinden attılar.

 

 

Tur operatörlerine gün boyu eşlik eden ve Diyarbakır’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan TÜRSAB Diyarbakır Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, tur operatörlerine yönelik olarak düzenledikleri fam trip organizasyonun amacına ilişkin Tigris Haber konuştu.

img_0996.jpg

‘Kentimizin en iyi bir şekilde tanıtımı için üzerimize düşen her türlü gayreti göstereceğiz’

IKBY’den gelen tur operatörlerinin ilk günden büyük memnuniyet yaşadıklarını ifade eden Akyıl, şunları söyledi: “Yakın zamanda Diyarbakır Erbil uçuşları başladı. Diyarbakır Erbil arası hava taşımacılığının başlamasıyla IKBY’den Diyarbakır’a turist çekmeyi amaçladık. Erbil’e gittik ve turizm acenteleri ile Diyarbakır’a tur düzenlemeyi görüştük. Bugün burada bulunan misafirlerimizin hepsi tur operatörüdür. Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Kerkük’ten yirmiye yakın tur operatörünü burada ağırlıyoruz. IKBY’den gelen tur operatörlerinin Diyarbakır’daki ilk izlenimlerine baktığımızda her biri Diyarbakır’a çok rahat bir şekilde tur düzenleyebileceklerini ifade ediyorlar. Buraya gelen tur operatörleri daha önce Diyarbakır’ı hiç gezip görmemişler. Sadece burayı geçerken görmüşler, doğru dürüst konaklama dahi yapmamışlar. Diyarbakır’ı sorduğumuzda pek fazla bilgileri yoktu. Diyarbakır’daki tarihi, kültür, inanç ve sağlık turizmine dair tur operatörlerinin dahi pek fikri yoktu. Diyarbakır’ı tanıtmak için tur operatörlerine yönelik olarak fam trip organize ettik. IKBY’den gelen tur operatörleri ilk günden büyük memnuniyet yaşadıklarını ifade ettiler. Diyarbakır’ı beklentilerinin çok çok üzerinde bulduklarını söylediler. Gezimizin daha ilk günü ve Diyarbakır’ın onda birini dahi görmediler ama buna rağmen büyük bir şok yaşadılar. Biz üç gün boyunca misafirlerimize Diyarbakır’ın tarihi, kültürel ve inanç zenginliklerini göstereceğiz. Tabii aynı zamanda Diyarbakır’ın modern yüzünü misafirlerimize göstereceğiz. İnanıyorum ki, bu tanıtım gezisi sonrasında tur operatörleri Diyarbakır’a turlar düzenleyecekler. Biz de her zamanki gibi kentimizin en iyi bir şekilde tanıtımı için üzerimize düşen her türlü gayreti göstereceğiz.”

t4.jpg

‘İki bölge arasında karşılıklı turlar düzenlemeye çalışacağız’

 Diyarbakır’ın tanıtımına yönelik çalışmaların en kısa zamanda meyvesini vereceğine vurgu yapan konuşmasında Akyıl, şöyle dedi: “IKBY’den gelen tur operatörleri ile kentimizdeki turizm paydaşlarını; otelciler, turizm acenteleri, hastaneler, restoranlar bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlayacağız. İki bölge arasında karşılıklı turlar düzenlemeye çalışacağız. Tüm bu çalışmalarımız inanıyorum ki en yakın zamanda meyvesini verecektir. Çünkü birbirine her anlamda çok yakın iki bölgedir. Hem kültürel hem de dil üzerinden kolayca kaynaşma imkânına sahip komşu bir bölgedir. Uçakla yarım saatlik bir mesafedeyiz. Her anlamda rahat bir ulaşım söz konusu. Uçak fiyatları da çok uygun. Yine, gastronomi açısından da uyuşan bir kültürel örtüşme söz konusu. Yemek olsun, konaklama olsun fiyatlarımız çok uygun.”

t9.jpg

‘Diyarbakır’a Almanya’dan turist çekebilmek için daha çok çalışacağız’

IKBY dışında Almanya uçuşları için de çok çalıştıklarını belirten Akyıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Geçen yıl haftanın üç günü Almanya’nın değişik şehirlerinden uçuşlar başladı. Geçen sene doluluk oranı yüzde 90’a yakındı. Bu sen uçuş sayısı 5’e çıkıtı ve 4 ayrı şehirden uçuşlar başlıyor. Almanya’dan Diyarbakır’a uçuş potansiyeli çok yüksek. Diyarbakır’a Almanya’dan turist çekebilmek için daha çok çalışacağız.”

t2.jpg

‘Kaynaşmaya ihtiyacımız var’

Memorıal Hastane Direktörü Abdurrahman Aktaş ise sağlık turizmi açısından organizasyonu şöyle değerlendirdi: “Ticaret odamızın öncülüğünde TÜRSAB Diyarbakır Mehmet Akyıl’ın katkılarıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden (IKBY), seyahat acentalarını ağırladık. Bizim için çok değerli bir buluşmadır. Memorıal’in iki hastanesini misafirlerimize gezdirdik. Beklentilerinin üzerinde izlenimlerini aldık. Memorıal olarak dünyanın yüz ülkesinden hasta kabulümüz var ve Diyarbakır’daki hastanelerimizde de çok çok özellikli işlemler yapılıyor. Organ nakli haricinde tıptaki tüm uygulamalar burada yapılmaktadır. Aslen baktığımızda Diyarbakır ve IKBY, iki toplumun kültürel olarak birbirine çok yakın olduğu coğrafyalar. Kardeş olan toplumların birbirine daha da yaklaşması, kaynaşması için zor durumda olana şefkat eliyle uzanabilmek çok değerli bir hizmettir, sağlık hizmeti. Bu hizmetin uluslararası kalitede ve makul ücretlerle verilmesi apayrı bir durumdur. Buradan THY’nin, Valiliğin, Ticaret odasının ve basının değerli destekleriyle iki bölge arasında dayanışmaya, kaynaşmaya fırsat sağlayacaktır. Burada temel düsturumuz; ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır’ sözüdür. Umarım insanlarımız için daha hayırlı ve başarılı hizmetler üretebilmektir. Sağlamaya çalıştığımız bu kaynaşmaya bölgenin de Diyarbakır’ın da çok ihtiyacı var.”

t6.jpg

‘Diyarbakır’la ilgili fikrim yüzde yüz değişti’

IKBY’den genç tur operatörü Ahmed Jamal, Diyarbakır’daki değişime dikkat çekti. Jamal, şunları söyledi: “1988 Kerkük doğumluyum; annem Türkmen, babam Kürt. Erbil’de acentem var ve 2011 yılından beri turizmle uğraşıyorum. Hem acente sahibi hem de rehberim. İlk olarak İstanbul’a tur düzenledim. Sonrasında bursa ve Antalya’ya geziler organize ettim. İki üç senedir de Diyarbakır üzerinden Karadeniz’e tur düzenliyorum. Diyarbakır’a ilk olarak 2012 yılında geldim ama pek gezme fırsatım olmadı. Ama Diyarbakır 2012’den bu yana çok çok gelişmiş, mükemmel bir şehir olmuş. Diyarbakır’ın çehresi çok değişmiş, her anlamda şehir çok güzelleşmiş. Hizmet anlamında muazzam gelişmiş. Buraya gelmeden Diyarbakır hakkında pek olumlu bir algım yoktu. Diyarbakır’da savaş var, insanlar işsiz güçsüz, hizmet yok diye biliyordum. Ama bugün gördüklerim önceki algımın tam aksi oldu. Diyarbakır’la ilgili fikrim yüzde yüz değişti. Bugün gördüğüm Diyarbakır çok temiz ve sakin bir şehir. Çok modern binalar yapılmış, çok güzel restoranlar, cafeler, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler var. Uluslararası bir havalimanı var, eskiden böyle değildi. Eskiden Erbil’den Diyarbakır’a otobüsle 16 saatte varırdık ama şimdi 45 dakikada Diyarbakır’dayız. Eskiden Diyarbakır’da sadece Kürtlerin yaşadığını biliyordum ama gezip gördükten sonra Zazaların, Ermenilerin, Süryanilerin, farklı dinden, inançtan insanların yaşadığını öğrendim. Diyarbakır’da bu kadar kültürel, inançsal çeşitliliğin olduğunu gördüğümde çok şaşırdım. Buraya gelmeyen herkes burada sadece Kürtlerin yaşadığını zannediyor ama burası çok farklıymış.”

t7.jpg

Diyarbakır her açıdan Erbil’e daha yakın!

 Erbil’den Diyarbakır’a turlar düzenleyeceğini ifade eden Jamal, sağlık ve eğitim turlarına öncelik vereceğini belirterek, “Erbil’e ilk gittiğimde ilk işim oradaki hastaları Diyarbakır’a taşımaktır. Çünkü buradaki hastane hizmetlerini, cihazları, doktorları kendi gözlerimle gördüm ve hayran kaldım. İstanbul’a da gittim oraları da gördüm ama burası her açıdan daha rahat. Kültürel, inançsal, tarihsel her açıdan Diyarbakır bize daha yakın. Diyarbakır’da hiçbir açıdan zorluk yaşamayacağız. Diyarbakır ekonomik olarak da diğer yerlere göre çok daha uygun. Hastaneler daha ucuz. İstanbul’da 10 bin dolar masrafı olan bir sağlık hizmeti burada yarıdan daha az fiyata. Erbil’de dahi fiyatlar bu kadar ucuz değil. Erbil’de bir Bypass ameliyatı 8 bin dolar, İstanbul’da 10 bin dolar iken burada 4 bin dolar. Diyarbakır sağlık turizmi açısından çok uygun. Diyarbakır’a hem yol çok yakın hem kültür daha yakın hem fiyatlar çok uygun. Erbil Diyarbakır uçuşlarının başlaması çok iyi oldu. İkinci olarak Erbil’deki öğrencileri Diyarbakır’a getireceğim. Öğrenciler Dicle Üniversitesini görsün, tansınlar. Erbil’den Ankara’ya, Kahramanmaraş’a, Kıbrıs’a giden öğrenciler var. Ama Diyarbakır hepsinden de daha avantajlı. Öğrencilerimiz Diyarbakır’ı evleri gibi görecekler, buna inanıyorum” diye konuştu.

Uçuşlar 45 dakika

Etkinliğe Anadolu Jet'in pazarlama sorumlusu Erkan Polat'ta eşlik etti. Polat, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlamasının önemine değinerek, "Uçuşların iki ülke turizmine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sağlanan uçuşlarla saatlerce süren yolculuk artık 45 dakika gibi kısa bir süre içinde yapılacak" dedi. 

t8-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.