VİDEO - Diyarbakır’da görünmeyen başarı: Kadir

VİDEO - Diyarbakır’da görünmeyen başarı: Kadir
Diyarbakır’da görme engelli olan Kenan Tek, azmi ve becerisi ile ailesinin ve arkadaşlarının takdirini topluyor. İki gözü görmemesine rağmen hem bağlama çalan hem de Türkçe Öğretmenliğini okuyan Kenan, aynı zaman da yüksek lisans düşünürken, konservatuar okumayı da planlıyor.

Tigris Haber - Özel

TİGRİS HABER - Diyarbakırlı Kadir Tek, henüz 20 yaşında. Doğuştan iki gözü engelli olan Kadir Tek, el becerisi, azmi, kararlılığı ve çalışkanlığı ile ailesinin ve arkadaşlarının gönlünde taht kurmuş durumda. Dicle Üniversitesi Türkçe Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Kadir Tek, iki gözü görmemesine rağmen hem bağlama çalıyor, hem de yanık sesiyle türkü söylüyor. 2014 yılında hobi amaçlı geldiği Sümerpark’ta hocalarının desteği ile burada tam 3 yıl bağlama kursu alan Kadir Tek, KPSS gerekçesi ile kurstan ayrılmak zorunda kaldı. 2020 yılının Şubat ayında tekrar bağlama kursuna başlayan doğuştan görme engelli olan Kadir, çocukluğundan bu yana kendini müziğe veriyor. 7 yaşından bu yana bağlama öğrenme ve çalma hevesi olan Kadir, 14 yaşında bağlama ile tanışırken, ömrünün sonuna kadar müzikle iç içe yaşamak istiyor. Aynı zamanda yüksek lisansta düşünen Kadir'in amacı, konservatuar okumak.

kadir-.jpg

Hayatı Sümerpark’ta değişti

Gazetemize açıklamalarda bulunan Kadir Tek, çocukluğundan bu yana sürekli müzik dinleyen bir kişi olduğunu dile getirerek, müziği çok sevdiğini söyledi.  Tek, “Bağlamayı 7 yaşında heves etmiştim. 14 yaşında kısmet oldu. Bir şekilde bağlama ile tanışıp, ilerlettik bağlamayı. Sonra üniversiteye başladığım yıllarda Sümerpark’a uğradım ve Halil hocamın desteği ile kendisi müziği bize ayrı bir sevdirdi. Şimdi beraberce ilerletmeye çalışıyoruz ve ilerliyoruz “dedi.

kadir--001.jpg

En büyük destekçisi ailesi

Kadir Tek, “Genellikle yoğunlaşmak istediğim alan müziktir. Kısmet olursa sürekli müzik üzerinde ilerlemeye çalışacağım. Daha önceki hedefimiz konservatuvardı Türkçe öğretmenliği gelince gidemedim. İlerde Türkçe öğretmenliği olarak hayatımıza devam edeceğiz. Kısmet olursa yüksek lisansta düşünüyorum. Özellikle aile konusuna değinirsek annem ve babam bana çok destek oldular. Okumam için bana her türlü desteği verdiler. Üniversiteyi kazanınca daha çok vermeye başladılar. Müzikle uğraşmamada da büyük destek verdiler. Maddi ve manevi her türlü desteği verdiler” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.